اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده سیدمحمد و سیدابراهیم زیارتگاه
استان:
اصفهان
شهرستان:
شهرضا

معرفی نامه

در ده کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شهرضا روستایی واقع شده که زیارتگاه نامیده می‌شود در این روستا دو امامزاده به نام‌های سیدمحمد و سیدابراهیم از فرندان امام موسی کاظم (ع) امام هفتم شیعیان به خاک سپرده شده اند، به همین دلیل این قریه به زیارتگاه معروف شده است. سر این دو امامزاده در شیرازدر حرم سید محمد در صحن شاهچراغ و در حد شرقی دفن شده است. این امامزادگان به دستور حاکم اموی شیراز و اعزام مامورین قتله در شهرضا و در محل زیارتگاه به قتل سیدند و سرهای آنان طبق رسوم آن دوره جهت اطمینان حاکم اموی از قتل آنان به شیراز برده شده و در این محل یعنی سید محمد به خاک سپرده شده است .بر روی این قبر‌ها گنبدی ساخته شده که سبک معماری آن متعلق به عهد سلجوقی می‌باشد.

ساختمان گنبد این امامزداه به طرز بسیار جالبی بنا شده است . گنبد از سه قسمت تشکیل شده است . پایه که به شکل دایره است .بر روی دایره یک ذوازده ضلعی قرار دارد و بعد از آن هرم دوازده پایه ای ساخته شده است .

در روی هر ضلع این گنبد نام ائمه اطهار (ع) با کاشی و به خط کوفی نوشته شده است این گنبد بر روی حرم بنا شده است .آب و هوای منطقه شهرضا از اواخر اسفند ماه تا پایان خردادماه و در برخی از سال‌ها تا میانه تیرماه بسیار مطبوع است. اگر در اردیبهشت ماه و خرداد ماه سفری به این شهرستان داشته باشید حتمآ از دیدن منظره‌های چشم نواز آن لذت خواهید برد که در ..

.مشاهده کامل متن کمتر نقطه ای از ایران می‌توان مشاهده کرد. داخل حرم به شکل منشور و سقف آن که داخل گنبد است به شکل مخروط می‌باشد. ارتفاع سقف تا کف هجده متر در وسط بوده و ضریح روی قبر قرار دارد که از چوب جنگلی بوده و تزییناتی ندارد .

در داخل حرم و در سمت جنوب یک محراب بنا شده و اطراف آن بر یک زمینه گچ بری سوره توحید نوشته شده است و روی گچ بری‌ها را نقاشی قهوه ای تیره پوشانده و دراطراف آن آیه الکرسی منقوش شده است .در بالای در ورودی صلوات بر محمد و آل محمد منقوش است .در گوشه جنوب شرقی داخل حرم یک آجر به شکل مربع مستطیل در یک زمینه فیروزه ای قرار دارد .روی آجر فوق شکل کشکول برجسته ای قرار دارد به طول و عرض ۳۰ ×۴۰ سانتیمتر و کلماتی از قرآن را در بر گرفته است.

این آجر قبلا در ایوان جنوبی بوده که هم اکنون به حرم منتقل شده است .در دو طرف حرم دو ایوان قرار دارد که یکی در سمت مغرب و دیگری در سمت جنوب واقع شده است .در ایوان جنوبی نقاشی‌های بسیار زیبا و ارزنده ای مشاهده می‌شود که با گذشت زمان آثار ارزنده آن حفظ شده است .در قسمت جنوبی ایوان به خط ثلث نوشته شده ( عمل از سیف ا… ) و در بالای این در یک قاب آینه کاری شده وجود دارد که آینه کاری آن از بین رفته وفقط قسمت جنوبی آن باقی است .

در جلو ایوان یک صحن بسیار وسیع ساخته شده که ساختمان این بنا از این صحن آغاز می‌گردد .منابع :http://www.imna.ir/http://anjoman.

tebyan.net/http://shrines.blog.ir/http://madinatolelm.

org/http://gallery2.igtr.ir/.