اطلاعات بیشتر


نام مکان:
شاهزاده سید علی اکبر
استان:
اصفهان
شهرستان:
شهرضا

معرفی نامه

روستای شاهزاده علی اکبر در جنوب شهر اصفهان و نزدیکی شهرضا واقع شده است.نام این روستا از امامزاده ای به همین نام که در این ناحیه به شهادت رسیده و اکنون بقعه و بارگاهی دارد بر گرفته شده است.شاهزاده علی اکبر را برادر حضرت رضا امام هشتم علیه السلام و شاهچراغ علیه السلام دانسته اند.وی به همراه فرزند دوازده ساله اش سیداسماعیل و همسرش که باردار بوده به شهادت رسیده است.

قدمت بنای اصلی آرامگاه به دوره شاه عباس اول صفوی باز می‌گردد. در اطراف و حیاط بارگاه شاه زاده علی اکبر، مزار جمعی به چشم می‌خورد که قدیمی‌ترین آن‌ها تاریخ نهصد و بیست قمری را دارد. در خود بقعه کنار ضریح نیز مزار شیخ محمدعلی هزارجریبی نجفی مشهور به فقیه مطلق با تاریخ هجدهم ربیع الثانی سال هزار و دویست و چهل و پنج قمری دیده می‌شود.شاهزاده سید علی اکبر در سال هزار و صد و هشتاد و هشت قمری دیده به جهان گشود.

از محضر حاج سیدمهدی بحرالعلوم و حاج ملا احمد نراقی بهره برد و به تدریس در ارومیه و تبریز پرداخت. ایشان در نزدیکی شهرضا به دلیل بیماری وبا دار فانی را وداع گفت و در این مکان به خاک سپرده شد.از آثار او می‌توان به مجمع العرایس، البحر الزاخر، انیس المشتغلین و سراج المنیر اشاره کرد.امامزاده شاه سید علی اکبر از آثار دوره صفویه می‌باشد.

کتیبه آن تاریخ ساختمان بقعه را در دوره شاه عباس اول می‌رساند.منابع :http://www.ibep.ir/http://rabanna.

blogfa.com/http://www.panoramio.com/http://www.

emamzadegan.ir/http://shahreza90.blogfa.com/.