اطلاعات بیشتر


نام مکان:
یانه سر
استان:
مازندران
شهرستان:
بهشهر

معرفی نامه

یانه سر از بخشهای سه گانه شهرستان بهشهر است و در منتهی الیه جنوب شرقی استان مازندران و محل اتصال 3 استان (مازندران . گلستان . سمنان ) در ناحیه کوهستانی البرز قرار گرفته است .یانه سر از نظر هندسی تقریباً به شکل مستطیل است ، مرز شمالی تا جنوب آن 5 /16 تا 22 کیلو متر و مرز شرقی تا غرب در حدود 45 کیلو متر فاصله دارد .

بخش یانه سر از شمال به بخش گلوگاه (شهرستان بهشهر ) و شهر ستان بندر گز ؛ از مغرب به شهرستان کردکوی ، از جنوب شرقی به شهرستان دامغان ، از جنوب و غرب به شهرستان نکا محدود است که از سمت شمال شرقی و مشرق به استان گلستان و از جنوب به استان سمنان محدود است .شغل اهالی منطقه کشاورزی دامداری،کارگری و پرورش زنبورعسل است.گندم،جو،ارزن،بنشن(حبوبات) و تره بار فرآورده‌های این منطفه هستند.گیاهان منطقه شامل خاکشیر،گل گاو زبان،کاسنی که کاربرد دارویی دارند، میباشد.

شغال،گرگ،روباه،خرگوش،گراز،خرس،پلنگ،قرقاول وکبک جانوران و پرندگان منطقه هستند.خانه شهریاری مربوط به دوره قاجار است و در روستای یانه سر واقع شده است.این ساختمان به عنوان مقر حکومت سردار رفیع یانه سری یا سردار رفیع یانسری به ثبت رسیده‌است.مرمت این اثر در تابستان سال ۱۳۹۱ با مشارکت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران آغاز شده و هم اکنون قابل بازدید برای علاقه مندان است.

این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ...مشاهده کامل متن ثبت ۷۸۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:http://nabzezendegi.ir/http://www.yanehsar91k.blogfa.

com/http://parsa-village.blogfa.com/post/10http://yanehsar.com/.