اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای گرجی محله
استان:
مازندران
شهرستان:
بهشهر

معرفی نامه

گرجی محله نام روستایی است که تقریباً در 40 کیلومتری شهرستان ساری و 5 کیلومتری بهشهر واقع شده است و فاصله آن تا دریای نیلگون خزر 25 کیلومتر می‌باشد. روستای گرجی محله بزرگترین روستای مازندران و به گفته ای بزرگترین روستای ایران با حدود ۶۲۰۰ نفر جمعیت و از توابع شهرستان بهشهر می‌باشد.روستای گرجی محله از سمت شمال به جاده آسفالته بین المللی و از سمت جنوب به دامنه‌ی رشته کوه البرز و از سمت مشرق به روستای آسیابسر و کوهستان و از سمت مغرب محدود به شهر رستمکلا می‌باشد .این روستا با توجه به نزدیک بودن به شهرستان بهشهر و قرار گرفتن در کنار جاده‌ی اصلی و بین المللی و راه آهن سراسری در طول سالیان سال توانسته از امکانات رفاهی و فرهنگی و اجتماعی برخودار گردد.

وسعت این روستا همراه با زمینهای کشاورزی و مناطق جنگلی 25 کیلومتر مربع می‌باشد . آب و هوای روستای گرجی محله معتدل بوده و با توجه به نزدیک بودن دریا و قرار گرفتن در دامنه‌ی شمالی رشته کوه البرز در تمام فصول سال از نعمت باران برخوردار می‌باشد.روستای گرجی محله با توجه به جمعیت آن از زمینهای کشاورزی زیادی برخوردار نیست اما از لحاظ حاصلخیزی و مناسب بودن خاک برای کشاورزی بسیار غنی است .مقداری از این زمینها در دامنه کوهها قرار گرفته و قسمت بیشتر زمینهای کشاورزی در زمینهای هموار و دشت که در قسمت شمال روستا تا نزدیکی‌های روستای قره تپه کشیده .

..مشاهده کامل متن شده است. مقدار ریزش باران در فصول مختلف تا اندازه ای می‌باشد که مردم می‌توانند بسیاری از محصولات کشاورزی از قبیل ، گندم ، جو ، آفتابگردان ، سویا را بصورت دائم بکارند و برای کاشت بعضی از محصولات مانند برنج و پنبه نیاز به آبیاری می‌باشد که آن هم از طریق حفر چاههای عمیق امکان پذیر می‌باشد .

همچنین در کنار کشاورزی بعضی از کشاورزان پیشه‌ی باغداری را انتخاب نموده و با کاشت انواع درخت میوه مانند ، درخت پرتقال ، نارنگی ، انار ، هلو و ... توانسته اند مقداری از نیازهای مرکبات خود و منطقه را تامین نماید.

قدمت تاریخی این روستا و چگونگی پیدایش آن بدرستی معلوم نیست . فقط این نکته معلوم است که در زمان اشکانیان حدود ۲۲۰۰ سال پیش اینجا مرکز تمدن بوده است و آرشیک ( آرشیو ) نام داشته است و آتشکده ای هم بر بالای مرتفع‌ترین قله‌ی آن که امروز خرابه هایش موجود است ، داشته است .کاخ یا عمارت صیامی در کوهپایه شرقی روستای گرجی محله قرار دارد که یکی از میراث فرهنگی منطقه بهشهر میباشد.اورسی نوعی درب و پنجره زیباست که توسط هنرمندان قدیمی روستا ساخته می‌شد و در برخی خانه‌های قدیمی روستا هنوز استفاده می‌شود.

تنور خانگی برای پخت نان نیز در منازل روستا استفاده می‌شود.منبع:http://gorjimahalleh.blogfa.com/http://gorjimahale2013.

persianblog.ir/page/pictureshttp://georjimahalleh.blogfa.com/.