اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای سید ابو صالح
استان:
مازندران
شهرستان:
قائمشهر

معرفی نامه

سید ابوصالح از روستاهای بسیار زیبای جنگلی و از مناطق نمونه گردشگری شهرستان قائم شهر است که با جاده‌ی آسفالته در فاصله 17 کیلومتری شهرستان قائم شهر قرار دارد.روستای سیدابوصالح پیشتر به نام مله خوانده می‌شد ، به علت بارگاه مطهر امامزاده سیدابوصالح (ع) بن زید بن موسی بن جعفر(ع) هم اکنون روستا نیز به همین نام خوانده می‌شود.این روستا در گذشته‌های دور شهری به نام کالیج بوده است که در هجوم و گریز‌ها و شاید هم بلایای طبیعی از بین رفته و جز اثری ناچیزی نمانده است.در فرهنگ معین نام این روستا یاد شده و در تعریف آن آمده است ُمله دهی است از دهستان بیشته سر بخش مرکزی شهرستان شاهی استان دوم در ۱۴ کیلومتری خاور شاهی.

کوهستانی ِجنگلی ِمعتدل ِمرطوب دارای ۶۳۵ تن سکنه که آب آن از رودخانه (درکا)تامین می‌شود.محصولات عمده این روستا نیشکر ِعسل ِابریشم ِکنف ِکنجد است.بارگاه مطهرامامزاده که در مرتفع‌ترین مکان و مشرف بر روستا واقع شده دارای بنای آجرى و چهار گوشه است و نماى بیرونى آن را تزییناتى از نقش‌هاى هندسى و سروهاى تجریدى از گچ پوشانیده است. این امام زاده نیز از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام میباشد ، در تابلو هم این چنین نوشته شده که ” سید ابوصالح ابن زید ابن موسی ابن جعفر “ علیه السلام .

قدیمى‌ترین تاریخ موجود در این بنا، بر روى در ورودى مسجد، به سال ۱۱۱۴ هـ.ق و به دوره صفویه تعلق دارد. ..

.مشاهده کامل متن این در کنده‌کارى شده در برگیرنده‌ی حدیث و نام بانی و نجار است . در وسط مقبره صندوق و ضریح چوبى مشبک قرار دارد و کتیبه‌هاى آن به خط نسخ و شامل آیات قرآنی، شعر، احادیث و نام بانى صندوق کربلایى هدایت چراتی به تاریخ ۱۳۲۴ هـ.ق است.

بر قسمتى از بدنه ضریح چوبى نام استاد مهدیقلى بندپى ورزنئی به عنوان سازنده و عباس بن احمد بن نصراله تابع سوادکوهی و عباس بن احمد بایعى کلایی به عنوان کاتب به تاریخ ۱۳۲۲ آمده است.منبع:http://www.negahmedia.ir/media/show_video/60993http://www.

iranvillage.ir/http://maleh.blogfa.com/http://www.

aftabir.com/.