اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای قلعه گردن
استان:
مازندران
شهرستان:
تنکابن

معرفی نامه

قلعه گردن، نام روستایی از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن در استان مازندران است, اما در این روستا خبری از قلعه و گردن نیست !قلعه گردن، روستای دنجی است که اگر در بهار گذرتان به آن بیفتد، می‌توانید بگویید در بهشت کوچک و ناشناخته ای بسر می‌برید که از شمال به دریای خزر، از شرق به شهرستان چالوس، از جنوب به شهرستان قزوین و از مغرب به شهرستان رامسر می‌رسد و زیبایی طبیعت سرسبز شمال را یکجا به شما تقدیم می‌کند.کلمه گردن در نام این روستا از گردنه معروف آن که به همین نام خوانده می‌شود، می‌آید. گردنه «قلعه گردن» در جنوب روستا و در حدود یک کیلومتری جنوب غربی شهر خرم آباد تنکابن قرار دارد.پل خشتی قلعه گردن نیز در مرکز روستای قلعه گردن ساخته شده است.

این پل در محل تقاطع دو جاده شمالی و جنوبی خرم آباد به قلعه گردن و همچنین شرقی - غربی قلعه گردن به سلطانی محل ساخته شده و عمر آن به دوره صفویه می‌رسد. طول این پل 4/8 متر و عرض آن 45/2 متر است. همچنین قوس این پل 80/2 متر ارتفاع داشته و بلندی آن از کف رودخانه تا تیره قوس 20/20 متر است. پایه‌های این پل از جنس سنگ و قوس آن آجری می‌باشد و دارای یک چشمه قوس طاق و قوس نیم دایره است.

پل قلعه گردن در سال 1386 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 21969 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.پرتقال‌های قلعه گردن معروفند ، همان پرتقال‌های شهسواری معروف ...

مشاهده کامل متن که نامشان را شنیده اید، از قلعه گردن می‌آیند. همچنین در این منطقه کیوی، فندق، گلابی، سیب، آلو و آلوچه کاشته و برداشت می‌شود.منبع:http://www.negahmedia.

ir/media/show_video/43580http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=234496http://tnews.

ir.