اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای اسکارد
استان:
مازندران
شهرستان:
ساری

معرفی نامه

اسکارد نام یکی از روستاهای شهرستان ساری است که در 65 کیلو متری جنوب این شهر و در مسیر جاده ساری ـ سمنان قرار دارد. عواملی مانند وجود جنگل انبوه جهت تهیه سوخت و زیستگاه مناسب برای چرای دام , کوهستانی بودن منطقه جهت امنیت و تهاجم در گذشته, وجود آب کافی , حاصلخیزی زمین و سرسبزی روستا و اطراف آن با توجه به اقلیم خاص منطقه از امتیازات بارز تشکیل یک زیستگاه انسانی مناسب در روستای اسکارد بوده است.محله بندی‌ها ی اسکارد:بالا محله ، میان محله، پایین محله به دلیل قیاس محلات نسبت به هم و توپوگرافى محلات مى باشد که یکى با ارتفاعى پایین و دیگرى بالاتر مى باشد . و بخش‌های از محل با عناوینی مانند : دلوپیش ، کورپشت ، محل پشت ، حاجی باغ ، انجیلی کاج ، تکیه سرپیش و حمام پیش نیز دربین اهالی محل رایج می‌باشد.

در خصوص وجه تسمیه روستابا توجه به موقیعت مکانی و جغرافیایی محل و وجود آب فراوان و مناسب آشامیدن و اینکه درمسیر اصلی سمنان به ساری قرار داشت در گذشته‌ها که رفت و آمد و تجارت و تهیه مواد غذایی و امکانات اولیه‌ی مردم با اسب و قاطر و امثالهم انجام می‌گرفت در بین رهگذران و مسافرین این مکان به عنوان استراحت گاه و به مرور زمان در اثر فرسایش کلمات به ایستگاه و در پی آن به اسکارد تغییر نام و شهرت یافت .تنها مسجد محل با نام مسجد موسی ابن جعفر (ع) می‌باشد که مکان مورد نظر وقف حاج علی اصغر خاوه می‌باشد ...

مشاهده کامل متن .روستا دارای یک حسینیه با زیر بنای بالای 300 متر دردو طبقه و دارای آشپز خانه و سرویس‌های بهداشتی و وضو خانه میباشد.منبع:http://chahardangeh.blogfa.

com/http://eskard.blogfa.com/http://www.iranvillage.

ir/.