اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاروانسرای شاه عباسی نیر
استان:
اردبیل
شهرستان:
نیر

معرفی نامه

کاروانسرای شاه عباسی کنار جاده قدیمی نیر به سراب در 10 کیلومتری شهر نیر و در یکی از برفگیرترین گردنه‌های کشور یعنی در گردنه صایین قرار دارد .این بنا در دوره صفوی به فرمان شاه عباس بنا شده است و یکی از 999 کاروانسرای ساخته شده در این دوره می‌باشد.در سال‌های گذشته برخی از قسمت‌های این کاروانسرا مرمت شده است.مصالح موجود کوهستان یعنی سنگ بیشتر ساختار این بنا را تشکیل می‌دهد که هم براحتی قابل دسترس است و هم مقاوم و پایدار می‌باشد.

ساروج ,ملات اتصال دهنده سنگ‌های بنا است.طراحی این کاروانسرا با اقلیم و شرایط محل کاملا سازگار است. عرض و ارتفاع ورودی‌های فضاهای زیستی داخل ،تا حد ممکن کاهش یافته طوری که با وسایل کمی می‌توان آن را مسدود و از نفوذ سرما و کوران برف به داخل آن جلوگیری کرد.روزنه‌های سقفی این بنا در حداقل اندازه در نظر گرفته شده و از نظر تبادل هوا در صورت نیاز و نیز تامین روشنایی فضاهای داخل عملکرد منطبق با نیاز را به نمایش می‌گذارد ورودی‌های فضاهای ارتباطی داخل در مرکز بنا نسبت به فضاهای جانبی مقداری بزرگتر در نظر گرفته شده تا چهار پایانی که همراه و مورد استفاده کاروان‌ها بوده نیز بتوانند در داخل پناه بگیرند.

یک گنبد کوچک سنگی نیز بر روی یک فضای مربع شکل در مرکز بنا قرار دارد ، این گنبد بر روی چهار سکنج اجرا شده است.کاروانسرای شاه عباسی نیر در چهارم فروردین 1362 با شماره ...

مشاهده کامل متن ملی 1653 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.منابع : http://bia2nir.blogfa.com/post-95.

aspxfa.wikipediahttp://dana.ir/News/22737.htmlhttp://www.

irna.com.