اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه موزه مکرمه قنبری
استان:
مازندران
شهرستان:
بابل

معرفی نامه

خانم مکرمه قنبری معروف به ننه مکرمه در سال 1307 ش در روستای دریکنده بابل به دنیا آمد . به اقرار خودش ، جوشش درونی وی برای خلق طرح‌ها وتصاویر از همان زمان کودکی و به صورت بازی با گل و خاک خود را آشکار میساخت . وی که از ده سالگی شروع به کار کرد و روزگاری پر فراز و نشیبی راپیموده بود ، تا 67 سالگی تصمیمی برای نقاشی کردن نداشت . در اثر یک حادثه ، شور و جوشش درونی وی نمود بیرونی یافت .

مکرمه قنبری ، گاوی داشت که برای چرای آن مجبور بود روزانه مسافت طولانی راه بپیماید . پس از مدتی بیمار شد و فرزندانش که نگران سلامتی مادر بودند بدون اطلاع قبلی وی ،اقدام به فروش حیوان کردند . پس از آن ، مکرمه بسیار غمگین شد و برای غلبه بر احساساتش به نقاشی پناه برد . وی که تحصیلات دانشگاهی و حتی سوادخواندن و نوشتن نداشت ، بدون هیچ گونه آموزش رسمی ، دست به خلق تصاویری فوق العاده زد.

اولین کارش ، تصویری از یک حیوان بود که روی سنگ نقاشی کرد. سپس تمام دیوارهای خانه ، درها ، کدوهای حلوایی و هر آنچه را می‌توانست پیدا کند ، انباشته از طرح و رنگ می‌کرد . زمانی که یکی از پسرانش برای ملاقات ماهانه مادر از تهران به روستا می‌آمد برای وی رنگ و کاغذ خرید . از همان روز که 67 ساله بود تا پیش از مرگ، به شکل خستگی ناپذیری نقاشی می‌کرد .

اکنون تمام خانه اش مملو از نقاشی هایی است که هر کدام راوی داستان تلخ و شیرین از کتاب ...مشاهده کامل متن هایی چون ، قرآن مجید ، شاهنامه فردوسی ، منظومه‌های لیلی و مجنون ، فرهاد و شیرین ، امیر و گوهر و زندگی خود نقاش است .

اولین نمایشگاه بانو مکرمه قنبری در سال 1374ش در گالری سیحون برپاشد وپس از آن هر ساله چنین نمایشگاهایی را در همان گالری و گالری « دی »برگزار می‌کرد . همچنین در سال 1384 نمایشگاه نقاشی او در لس آنجلس برپاشد . وی در جشنواره فیلم رشد جایزه مخصوص هیات داوران را به همراه جایزه ویژه جشنواره ادبی - هنری روستا دریافت کرد . در سال 2001 میلادیبه عنوان بانوی نقاش سال از طرف بنیاد پژوهش‌های زنان امریکا انتخاب شد.

نقاشی‌های وی بدون پیرایه و بدون شائبه و بدون گشودن هیچ یک از کتاب‌های هنری اروپایی و آمریکایی، تنها از درون وی جوشش کرده و با صداقت تمام برصفحه جاری شده است. صداقت ، پاکی و صمیمیت از بزرگترین ارزش‌های هنری بانو مکرمه در بیان اندیشه هایش است . نقاشی‌های او با هر تماشاچی صاحب شعور و درک هنری ارتباط برقرار می‌کند. وی با بهترین نوع بیان و ساده‌ترین تصاویر ، موفق شده فضای اطراف زندگی خود اعم از درد و رنج ، آمال وآرزوها و .

.. را به خوبی نمایش دهد . نقاشی هایش پر از رنگ‌های متنوع است، کاری که در بسیاری از کارهای نقاشان اخیر دیگر به چشم نمی‌آید .

او هنر را در طبیعت ، در بین مردم ، در کوهها و صحراها ، در بین رنگ‌های به ارث رسیده از نیاکانش و نیز در درون خود می‌دید و بر روی صفحه جاری میکرد . بانو مکرمه قنبری و یا ننه مکرمه در روز دوشنبه دوم آبان ماه 1384در 77 سالگی به دلیل عارضه سکته مغزی به دیار باقی شتافت در حالی که زادگاهش را به دهکده نقاشی مبدل کرده بود.منبع :www.isna.

ir/haraznews.com/http://mazandaran.irib.ir/http://haraznews.

com/.