اطلاعات بیشتر


نام مکان:
رصدخانه آلاشت
استان:
مازندران
شهرستان:
سوادکوه

معرفی نامه

مجموعه رصدخانه و آسمان‌نمای آلاشت، با نام رصدخانه آیت‌الله صالحی مازندرانی به عنوان تنها رصدخانه استان‌های شمالی ایران و نخستین رصدخانه استان مازندران با هدف ایجاد طرحی آموزشی و افزایش جاذبه‌های تفریحی و توریستی بوسیله شهرداری آلاشت یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه استان مازندران روی یکی از تپه‌های این شهر بنا شده‌است.عملیات ساختمانی مجموعه این رصدخانه که نخستین محصول مشترک شرکت اخترنمای شیراز و شرکت صنایع اپتیک اصفهان موسوم به صاایران می‌باشد. در سال ۱۳۸۵ و به همت شهرداری شهر آلاشت آغاز شد، در ۱۶ فروردین ۱۳۸۶ گنبد آن نصب و در ۱۶ اردیبهشت همین سال به مرحله افتتاح رسید.ارتفاع این رصدخانه از سطح دریا ۱۸۱۵ متر می‌باشد.

کل مجموعه رصدخانه حاضر بر بالای تپه‌ای به ارتفاع ۵۰ متر قرار گرفته که از ۳ طرف به پرتگاه و از طرف دیگر به دامنه کوه محصور شده‌است. به همین خاطر تمام رفت‌وآمدها به رصدخانه و مرکز اداری مجموعه از طریق پلکان و با پای پیاده مقدور است.زمین مجموعه ۳۰۰۰ مترمربع و زیربنای آن ۳۰۰ مترمربع مساحت دارد.امکاناتدر این مجموعه امکاناتی چون ۲ دستگاه تلسکوپ ۱۴ و ۶ اینچی، اتاق آسمان‌نما، ترازوی نجومی، نمایشگاه دائمی عکس‌های نجوم و فضا، بانک نرم‌افزاری و کتابخانه تخصصی وجود دارد.

تلسکوپ این منطقه یک تلسکوپ بسیار مناسب است که ۱۴ اینچی است و در زیر یک گنبد با ارتفاع ۴ متر نصب شده است. سایر ...

مشاهده کامل متن دیدنی‌ها و تجهیزاتی که برای آماتورها لازم است می‌توان به ترازوی نجومی، نرم افزار و کتب و پوستر و عکس‌های نجوم، سالن اجلاس و همایش نجوم و … اشاره کرد.این شهر به عنوان بهشت ستاره شناسان مشهور است چرا که ارتفاع شهر، هوای خوب، نبودن آلودگی صوتی و نوری و هوا، از طرفی هم آسمانی پاک و زیبا این مکان را محبوب کرده است.منجمان برای سکونت نیاز به محل مناسب دارند از آنجا که در این مکان هیچ گونه هتل یا مسافرخانه وجود ندارد می‌توانند با هماهنگی با شهرداری از ساختمان‌های شهرداری برای اقامت استفاده کنند.در کنار این می‌توانید از صنایع دستی این شهر هم دیدن کنید.

در این شهر معماری و تمدن مدرن و قدیم هر دو با هم آمیخته و این خود به جذب بیشتر گردشگران کمک کرده است.در شاهنامه هم سنگ آلاشت آمده و این در کنار یکی از روستاهای این محل، قرار دارد و به آن محل رستم دکت گفته می‌شود.ویژگی منحصر به فرد اقلیمی شهر آلاشت نظیر ارتفاع زیاد از سطح دریا، نداشتن آلودگی هوا و آلودگی نوری، داشتن آسمانی صاف و بدون غبار، این مرکز را به بهشتی برای منجمان و رصدگران تبدیل کرده است. اما در کنار همه‌ی این امکانات، طبیعت زیبا و جنگل‌های بکر آلاشت جاذبه‌ای فوق‌العاده دارد.

شهردار آلاشت اهداف زیر را برای ساخت این رصدخانه عنوان می‌کند:1-شناخت عظمت خداوند برای کلیه اقشار2- کاربری آموزشی برای دانش آموزان و دانشجویان3- استفاده علاقه مندان آماتور از رصدخانه 4- کمک به توسعه گردشگری آلاشت.ساخت گنبد این رصدخانه و تجهیزات آن توسط شرکت صنایع اپتیک اصفهان و با مشارکت شرکت اخترنمای شیراز انجام گرفته است. این اولین رصدخانه ای است که در کشور توسط شرکت صنایع اپتیک اصفهان طراحی و ساخته شده است.برای بازدید از این مجموعه و همچنین لذت از طبیعت و شهر زیبای آلاشت باید از جاده فیروزکوه حرکت کرده بعد از سواد کوه دوراهی سمت چپ با تابلویی که شهر آلاشت را نشان می‌دهد ادامه مسیر داده تا بعد از چند پیچ و خم و گذر از روستاها به آخرین روستا که آلاشت می‌باشد رسید.

در ابتدای شهر تابلوی مرکز نجوم آماتوری آلاشت شما را به سمت رصد خانه هدایت می‌کند.جهت هماهنگی و کسب اطلاع بیشتر می‌توانید با شهرداری آلاشت به شماره تماس: 5332084- 0124 تماس حاصل نمایید.منبع :http://www.tebyan.

net/http://www.yjc.ir/http://fa.wikipedia.

org/http://www.farsnews.com/.