اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده هفتاد و دو تن
استان:
مرکزی
شهرستان:
فراهان

معرفی نامه

در روستای «کهن ساروق» فراهان در شمال غربی اراک، بقاع متبرکه هفتاد و دو تن قرار دارد که به لحاظ تاریخی و مذهبی مورد توجه و احترام عمیق مردم به ویژه اهالی منطقه فراهان است. این بقاع در میان باغ بزرگ بسیار زیبایی قرار دارند و امامزادگان طاهر و علی در آن مدفون هستند. تاریخ بنای این ساختمان مربوط به قرن ششم هـ .ق است.

این بقعه‌ها دارای ضریح‌های چوبی گره‌کاری شده بسیار زیبایی هستند. روی دیوارها، آیات قرآن کریم با خط بسیار زیبای شکسته به چشم می‌خورد.امامزادگان هفتاد دو تن از احفاد نوادگان امام زین العابدین (ع) و امام محمد باقر (ع) و موسی کاظم (ع) هستند . که به صورت دسته جمعی از کربلا به مقصدتوس جهت زیارت علی بن موسی الرضا (ع) عازم بودند که این حرکت را مزدوران مامون دانستند و ایشان را به شهادت رساندند بزرگ این امامزادگان پدر و پسری هستند که در کتب نامشان با بهترین القاب و توضیحا می‌درخشد پدر: علی صالح بن عبدالله اعرج بن حسین اصغر بن امام زین العابدین (ع) است .

پسر: عبدالله الثانی بن علی صالح فوق الذکر .در بقعه شرقی محوطه بزرگ 72 تن که با داشتن دو گنبد . 10پله در طرفین پایه‌های دو گنبد از دیگر بقعه‌ها متمایز است دو فضای چند ضلعی وجود دارد که محل ورود فضای دوم از طرف شرق و یا به عبارت دیگر بالا سر امامزادگان عبدالله ثانی و علی صالح است . این فضا که از نظر مساحت بقعه و ضخامت دیوارها و نقشه .

..مشاهده کامل متن کلی حایز اهمیت است. دارای یک صندوق قدیمی چوبین با شش قبر مرتفع از زمین با پوشش مرمر و کاشی است این فضا با ایوان طاق نمای ورودی به طول 40/1 متر به فضای اول متصل می‌شود ودر مجموع 25 متر می‌باشد که در میانه صندوق منبت با طرح‌های هندسی و گلدانی مقبره ام سلمه به چشم می‌خورد که او دختر عمو و همسر علی صالح و مادر عبدالله ثانی است که امام کاظم و امام رضا علیهم السلام به آن دو همسران صالح شایسته می‌گفتند .

منبع :http://molkarak.blogfa.com/post-17.aspxhttp://www.

ichto.ir/Default.aspx?tabid=351.