اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه‌های آبگرم محلات
استان:
مرکزی
شهرستان:
محلات

معرفی نامه

در فاصله 15 کیلومتری شمال شرق محلات در ارتفاعات بلند منطقه، چشمه آبگرم محلات جوشان است که از معروفیت خاصی برخوردار می‌باشد. بطور کلی چشمه‌های آبگرم به دو نوع تقسیم می‌شوند: نوع اول چشمه هایی هستند که آب آنها از روی زمین سرچشمه گرفته و در ابتدا دارای حوادث طبیعی بوده، اما پس از فرورفتن در زمین و گذشتن از لایه‌های گوناگون، گرمای آنها گرفته شده و برخی مواد کانی را در خورد حل می‌نمایند و از راهها و منافذ دیگری در سطح زمین متجلی می‌گردند. نوع دوم آبگرم‌هایی هستند که بیشتر از بخار خمیره سنگهای سوزان درون پوسته زمین بوجود آمده و به سطح زمین می‌رسند. تحقیقات بعمل آمده مشخص می‌سازد که آبگرم محلات از نوع دوم می‌باشد.

دسترسی به این چشمه از دو طریق ممکن است: 1ـ از طریق جاده دلیحان ـ محلات 2ـ جاده اصلی قم ـ اصفهان (از طریق جاده دودهک ـ خورهه) خواص درمانی آبگرم محلات: رنگ مایل به قرمز و مزه آب چشمه‌های آبگرم محلات نشان می‌دهد که این آب دارای ترکیبات آهن و احتمالاً گوگرد می‌باشد. به همین جهت دارای خاصیت درمانی است. در کتاب «تاریخ و جغرافیای قم» آمده است: «هر کس را بیماری و علتی سرد باشد یا بادی در اعضای او باشد چون خود را بدین آب شوید به قدرت خدای عز و جل شفا یابد.» در جای دیگری آمده است: «آب این چشمه از ترکیبات آبهای سولفاته کلسیک و از دسته آبهای هیپرتیرمال یا باقی مانده خشک زیاد می‌باشد که مدر بوده و در درمان بیماریهای نقرس و همچنین بیماریهای کبدی، صفراوی ـ کلیوی و دستگاه گوارش مصرف دارد.

» امکانات و تسهیلات: بنا به خاصیت آبدرمانی چشمه در سال 1350 تأسیساتی بر فراز کوه و در محل مظهر چشمه ساخته شده است. این مجتمع دارای دو مجموعه مردانه و زنانه است که هر یک دارای استخر شنا، وان و دوشهای انفرادی می‌باشند. مجتمع آبگرم محلات دارای یک هتل سه طبقه نیز می‌باشد. فعالیت در این مجتمع بیشتر در فصول گرم سال (بهار و تابستان) ملاحظه می‌گرد.

منبع : http://markazi.irib.ir/index.php/component/content/1838?task=view.