اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار یخ دنا
استان:
اصفهان
شهرستان:
سمیرم

معرفی نامه

این غار در استان اصفهان، روستای خفر، شصت و پنج کیلومتری جنوب سمیرم، سمیرم-حناء-کمه-خفر و در ارتفاع سه هزار و هشتصد و پنجاه متری قله دنا، بین قلل قدوس و بیژن قرار گرفته است .این غار در تنگ کیخسرو و شمال قله هرم واقع شده است. برای دستیابی بهترین مسیر از روستای خفر شروع می‌شود. طول غار دویست و چهل متر و عمق آن پنجاه متر می‌باشد.

غار یخ دناغار طبیعی بوده و دارای غار سنگ می‌باشد و به دلیل جریان آب در آن و سرمای درون غار در تمام طول سال پوشیده از یخ است. پس از ورود به غار مسیر با شیب منفی به سمت انتهای غار ادامه می‌یابد. کف غار پوشیده از یخ بوده و ستون‌های یخی و آبشار یخی درون غار مشاهده می‌شود. هرچند مسیر پیمایش فنی نمی‌باشد ولی به دلیل یخی و لیز بودن مسیر پیمایش باید با احتیاط بسیار انجام شود.

در چند جایی احتیاج به طی مسیر بصورت خزیده می‌باشد.غار یخ دنا یکی از غارهای دیدنی ایران است که در سال هزار و سیصد و چهل و شش خورشیدی توسط کوهنوردان استان فارس کشف شد. این غار دارای آبشار یخی و ستون‌های یخی بسیار جالب توجه است و در انتهای غار دریاچه زیبایی مملو از قطعات یخ شناور مشاهده می‌شود. از آنجا که درون غار دما بسیار پایین است، آبی که در غار جریان دارد یخ می‌زند و تمام طول سال این غار پوشیده از یخ می‌باشد و به همین دلیل به این نام معروف شده است.

بهترین زمان بازدید از غار اواخر فصل بهار و اوایل ...مشاهده کامل متن تابستان است.

بازدید از این غار به دلیل انبوه یخچال در این منطقه در اواخر فصل بهار و اوایل تابستان انجام می‌شود که احتیاج به وسایل فنی دارد و بدون طناب، ورود به این غار غیرممکن است. بهترین و زیباترین مسیر رسیدن به غار از مسیر سی سخت می‌باشد. منابع :http://lukulaselous.com/http://www.

irancaves.com/http://www.tebyan.net/http://www.

negahmedia.ir/http://dir.wikipg.com/.