اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه مفاخر
استان:
مرکزی
شهرستان:
اراک

معرفی نامه

موزه مفاخراستان مرکزی، یکی از جاذبه‌های فرهنگی استان مرکزی است که اتفاقا در ایام تعطیلات نوروز با استقبال مواجه می‌شود. این بنا واقع در خیابان شهید بهشتی اراک می‌باشد. ساخت بنای موزه که به منزل خاکباز مشهور است، در اواخر دوره قاجاریه آغاز و در سال 1308 شمسی به اتمام رسیده است. ساختمان بنا توسط مرحوم حاج‌سیدحسین خاکباز احداث شده است.

نوع این بنا کوشکی با تزئینات آجری خاص دوره قاجار به مساحت سه هزار متر مربع ساخته شده است و دارای دو ایوان شرقی و غربی، 11 اتاق، حمام خصوصی قدیمی و دو قنات که یکی در محوطه ساختمان به نام قنات ده و دیگری در زیر آب انبار به نام قنات خان حاکم، است. و در بهمن ماه سال 1388 برای علاقه مندان به فرهنگ و هنر ایران اسلامی تبدیل به موزه مفاخر شد. این بنا در سال 1379 در فهرست ملی ثبت و از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی مرمت و در بهمن ماه سال 1388 به عنوان موزه مفاخر استان برای علاقه‌‌مندان به فرهنگ و هنر و مفاخر ایران اسلامی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.نقشه این ساختمان توسط یک مهندس روسی تهیه و اجرای کار توسط استاد مراد چمنی اراکی در مدت چهار سال انجام شد.

این بنا در محوطه مشجری قرار دارد که قسمتی از محوطه موزاییک فرش و مقداری به صورت باغچه بندی است. این موزه دارای هفت تالار با نام‌های تالار حضرت امام خمینی (ره)، تالار مفاخر مذهبی ...

مشاهده کامل متن و دینی، تالار مفاخر علمی وفرهنگی، تالار امیرکبیر، تالار قائم مقام فراهانی، تالار مفاخر در قید حیات و تالار سرداران شهید است. مرکز اسناد و مدارک مفاخر، کارگاه مرمت و عکاسی، حمام قدیمی و خصوصی خانواده، آب‌انبار و قنات، نگارخانه و فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی و هنری از دیگر بخش‌های این موزه است.در تالار مفاخر علمی و فرهنگی نیز آثارمشاهیری چون سلمان ساوجی و پروین اعتصامی به نمایش گذاشته شده است. در این موزه سردیس‌ها به همراه آثار چاپ شده و اسناد، عکس‌ها و گزارش‌هایی متعلق به امام خمینی (ره)، امیرکبیر، قائم مقام فراهانی، پروین اعتصامی، کربلایی کاظم ساروقی، ملا مهدی نراقی، میرزا حسن آشتیانی، ملا احمد نراقی، سلمان ساوجی، پروفسور حسابی، دکتر محمد قریب، آیت‌اله اراکی، علی‌اکبر فراهانی، استاد فتحعلی واشقانی فراهانی، شهید چمران، شهید محلاتی، میرزا عیسی فراهانی، ضیاءالدین عراقی،‌عباس سحاب، فخرالدین عراقی به نمایش درآمده است.

منابع : http://www.mehrnews.com/detail/News/1564420http://www.yjc.

ir/fa/news/4453525.