اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه عبدالعظیم قریب
استان:
مرکزی
شهرستان:
آشتیان

معرفی نامه

آدرس : استان مرکزی – شهرستان آشتیان – مرکز روستای گَرَکان – روبروی دانشسراگَرَکان روستایی است در بخش مرکزی شهرستان آشتیان . این روستا در 76 کیلومتری اراک و در نزدیکی تفرش قرار دارد. منزل استاد دکتر عبدالعظیم قریب، که میزبان سه پدر علم ایران بوده است مربوط به دوران قاجار می‌باشد و در زمینی به مساحت ۷۱۵ متر مربع واقع شده است. علاوه بر «دکتر عبدالعظیم گرکانی(قریب)» پدر ادبیات فارسی ایران، «پروفسور عبدالکریم قریب» پدر علم زمین شناسی ایران و بنیان گذار دانشگاه اراک و همچنین «دکتر محمد قریب» پدر طب کودکان ایران نیز روزگاری در این خانه زیسته اند.

ورودی اصلی منزل که در سمت جنوب غربی بنا واقع است، دارای در چوبی می‌باشد. ضلع شرقی دارای دو اتاق است و در گذشته به عنوان خبازخانه از آن استفاده می‌شد. بنای اصلی ساختمان که در ضلع شمالی قرار دارد، دارای دو طبقه و یک زیرزمین می‌باشد. راه ورود به زیرزمین از داخل حیاط مرکزی است.

دو راه پله قرینه در طرفین راه پله زیرزمین به طبقه همکف وجود دارند. ورودی در کنار تالار اصلی می‌باشد. ورودی سمت شمال غربی در طبقه همکف امتداد پیدا کرده و در انتها به پلکان مارپیچ طبقة اول منتهی می‌شود. در این طبقه تزیینات قاب‌بندی گچی، قطاربندی و گچبری وجود دارد.

همانند این تزیینات در طبقه بالایی برج نیز دیده می‌شود. نقشه طبقة اول و طبقة همکف یکسان است، با این تفاوت ...

مشاهده کامل متن که در طبقه اول به جای اتاق مرکزی، یک اتاق خواب قرار دارد. این اثر که به عنوان یکی از 4 اثر تاریخی شهر نام برده می‌شود، در تاریخ ۵ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منابع:www.ichto.

irwww.fa.wikipedia.org/wikiwww.

markazi.farhang.gov.ir/fawww.

mehrnews.comwww.wikimapia.org.