اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار دنگزلو
استان:
اصفهان
شهرستان:
سمیرم

معرفی نامه

این غار در ضلع شمال شرقی کوه دنا ودر حوالی روستای دنگزلو قرار دارد. این روستا بیش از یک صد سال قدمت داشته و از توابع بخش پادنای علیا شهرستان سمیرم و در دامنه ارتفاعات نوول می‌باشد. غار دنگزلو دارای تالارهای بزرگ و چند تالاب می‌باشد که باید با قایق از آنها عبور کرد و یکی از منابع مهم آبی منطقه پادنا به شمار می‌آید. منطقه پادنا در شمال رشته کوه دنا دارای بافتی روستایی و عشایری و محل ییلاق طایفه فارسیمدان از ایل بزرگ قشقایی می‌باشد.

این غاردر حوزه استحفاظی استان اصفهان قرار گرفته که دارای جاذبه‌های فراوان از لحاظ قندیل‌های یخی ( استالاکتیت، واستالاکمیت) بوده که هنوز بطور کامل همه جاذبه‌های آن شناسایی نشده است. اگر همه زوایای آن شناخته شود در حد غار علیصدر همدان می‌توان از آن بهره برداری شود.غاردنگزلو که ازغارهای آبی رشته کوه دنا می‌باشد، در بالا دست یکی ازسرشاخه‌های رودخانه ماربر قراردارد.این غارکه دارای سه حوضچه آبی است اولین بارتوسط چند نفرازاعضای گروه کوهیاران و باراهنمایی اهالی روستا کشف و پیمایش شد.

طول این غارحدود حدود هزار و ششصد متر می‌باشد و باتوجه به جریان داشتن آب وتامین آب آن ازچشمه‌های درون کوه دارای آب بسیارسردی است. به دلیل جریان آب به صورت رودخانه در آن به همراه داشتن وسیله شناوری مثل تیوب ضروری است دهانه غار یک سوراخی یک متری است پس در بردن تجهیزات درون غار محدودیت ...

مشاهده کامل متن ایجاد می‌کند به همراه داشتن سی متر طناب برای ثابت گذاری بر روی حوضچه‌ها که آب در جهت مخالف پیمایش جریان دارد ضروری به نظر می‌رسد. آب درون غار بسیار سرد می‌باشد و دمای آن حدود ده درجه می‌باشد و سختی آن حدود صد ppm اندازه گیری شده است.منابع :http://www.nightmelody.

com/http://padenalove.mihanblog.com/http://www.irancaves.

com/http://bideh.persianblog.ir/http://imnasem.blogfa.

com/.