اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاروانسرای دودهک
استان:
مرکزی
شهرستان:
دلیجان

معرفی نامه

آدرس : استان مرکزی - مسیر جاده دلیجان به دهستان خورههکاروانسرای دودهک در شمال شرقی محلات، در مجاورت ساحل شرقی رودخانه قم‌رود و در مسیر جاده دلیجان به دهستان خورهه (نزدیک جاده آسفالته قم به دلیجان) قرار دارد. قدمت آن را به دوران صفوی نسبت داده‌اند اما معماری آن، از سبک معماری سلجوقیان پیروی می‌کند. پل و کاروانسرا دودهک در مسیر تاریخی جاده ابریشم احداث شده است.ابعاد آن۷۰/۵۳ در ۶۰/۵۳ متر است.

پی‌های بنا از سنگ رودخانه و ساروج و دیوارها و سقف آن از آجر است.در گوشه‌های شمالی، شرقی و غربی آن برج‌های مراقبتی دیده می‌شود، که نشان می‌دهد کاروانسرا کاربردی مانند یک قلعه نظامی داشته‌است. پس از در ورودی کاروانسرا، ایوانی به طول ۱۱٫۳ متر و پهنای ۳٫۹ متر قرار دارد و انتهای آن با چند پله به حیاط راه می‌یابد. در ضلع‌های جنوبی و غربی پس از ساختمان اولیه نیز ایوان‌هایی بعد از ایجاد بنا ساخته شده است که دارای فرورفتگی‌هایی در دیوار هستند.

ایوان شرقی در روی یک آب انبار زیرزمینی بزرگ قرار دارد. در سمت راست ایوان دو اتاق ساخته شده که اولی مربعی با ضع ۴٫۸ متر و سقف گنبدی است که درگذشته به‌وسیله یک در بزرگ به اتاق کناری ارتباط داشته‌است. این اتاق نمازخانه کاروانسرا بوده‌است. چهار گوشه کاروانسرا یکسان نیست.

گوشه‌های شمال شرقی و جنوب غربی برای نگهداری بار و دو گوشه دیگر به عنوان شتر خواب یا اصطبل استفاده می‌شده است.حیاط این کاروانسرا ۲۷٫۲ متر طول و ۲۷٫۱ متر عرض دارد.موقعیت جغرافیایی، نزدیکی به راه اصلی تهران - اصفهان، عبور رودخانه قم رود از کنار آن، مجاورت با پل تاریخی دودهک و همچنین سالم بودن بنای کاروانسرا، از ویژگی‌های مثبت این یاد مان تاریخی محسوب می‌گردد.کاروانسرای دودهک در سال 1377 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۹۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

منابع: ww.fa.wikipedia.orgwww.

ichto.ir/Default.aspx?tabid=351www.hamshahrionline.

ir/details/82152.