اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه دوخواهران
استان:
مرکزی
شهرستان:
شازند

معرفی نامه

آدرس : جاده شازند به آستانه – کیلومتر 6 جاده شازند به نورآباد استچشمه دو خواهران در شرق دشت آستانه در دامنه جنوب غربی رشته کوه راسبند (کوه دو خواهران ) در ارتفاع 2360متری از سطح دریا قرار دارد . این چشمه در بالای روستای دو خواهران قرار دارد و برای عامه مردم و اهالی روستا جنبه تقدس و زیارتی دارد.کیفیت آب این چشمه بسیار خوب است و زمین‌های کشاورزی روستای دو خواهران را آبیاری می‌کند. در مسیر این چشمه تا روستای دو خواهران درختان کهنسالی چون گردو، صنوبر و بید به چشم می‌خوردکه چشم انداز زیبایی به این منطقه داده است.

‏این چشمه یک چشمه کارستی است که قسمتی از آب کوه مرتفع دو خواهران را زهکشی می‌نماید .با توجه به موقعیت و ارتفاع بالای این چشمه در گرمای تابستان این مکان هوای خنک و مطبوعی دارد و آب چشمه نیز در تابستان خنک و گوارا با کیفیتی عالی است . هر ساله در فصل تابستان معمولاروزهای جمعه یا تعطیل تعدادی از اهالی شهرستان و یا استان از نقاط مختلف برای تفریح و یا احیانا زیارت به این مکان می‌آیند. از نکات قابل توجه، ارتفاع و عمق تونل‌های طبیعی آب چشمه است.

تونل اول حدود 2 متر ارتفاع و حدود 8 متر عمق و تونل دوم حدود 2 متر ارتفاع و بیش از 10 متر عمق دارد و حجم آب فراوانی را به بیرون هدایت می‌کند.این دو تونل معروف به غار دو خواهران می‌باشد .که طبق اعتقاد اهالی روستای دو خواهران و همچنین ..

.مشاهده کامل متن عده ای از مردم منطقه فقط باید خانم‌ها داخل این غار شوند چون معتقدند که دو خواهران از نوادگان امام علی (ع) در داخل این غار غایب و مخفی شده اند و به همین خاطر این مکان زیارتی دارد . در کل چشمه دو خواهران از نقاط کم نظیر طبیعی و دیدنی استان به شمار می‌رود.دسترسی : این چشمه در روستای دوخواهران قرار دارد و برای دسترسی به آن باید در 6 کیلومتری جاده شازند ـ نورآباد در راه خاکی سمت شرق جاده مسیر را ادامه داد تا پس از گذشت 3 کیلومتر به آن رسید.

منبع :http://chtn.ir/http://www.negahmedia.ir/.