اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه آب معدنی گراو
استان:
مرکزی
شهرستان:
تفرش

معرفی نامه

در لایه‌های زیرین منطقه تفرش، سفره هایی از آب معدنی وجود دارد که به صورت خودجوش از جای جای این منطقه به سطح زمین جریان پیدا کرده اند.اصلی‌ترین چشمه آب معدنی تفرش به «آب گرّاب» یا «آب گرو» معروف است که در 5 کیلومتری غرب شهر و در محلی به نام «تخته شور» قرار دارد. مجموعه ای از دهها چشمه کوچک دیگر تا شعاع چند صد متر «آب گرو» وجود دارد که به آنها «آب قلَّک» می‌گویند.تفرش با حدود 1800 متر ارتفاع از سطح دریا منطقه ای است کوهستانی و ییلاقی که بارندگی در این منطقه نسبتا زیاد می‌باشد،چشمه آب معدنی گراو از جاذبه‌های طبیعی و بسیار زیبا است که در فاصله پنج کیلومتری غرب شهر تفرش بین دو دهکده 'طراران و کبوران' واقع شده و دسترسی به آن آسان است.

چشمه گراو شامل چندین قسمت است که آب آن با جوشش از سطح زمین خارج می‌شود. آب یکی از این قسمتها همراه گازکربنیک زیاد فوران کرده و صحنه ای دیدنی را خلق می‌کند.آب این چشمه از نوع 'آب معدنی بی‌کربناته مخلوط' است و دارای نسبت تقریبا مساوی یونهای سدیم و کلسیم می‌باشد و خصوصیاتی مشابه یکی از چشمه‌های معروف آب معدنی فرانسه را دارد.این چشمه علاوه بر زیباییهای طبیعی دارای خواص درمانی متعددی است که می‌تواند گردشگران زیادی را به سوی خود جذب کند.

آشامیدن مقدار کمی از این آب قبل از غذا به هضم آن کمک کرده و ترشحات گوارشی را افزایش می‌دهد اما در صورت نوشیدن مقدار بیشتری ...مشاهده کامل متن از آن 'خاصیت تسکینی' دارد هرچند این آب دارای آلودگی میکروبی است و قبل از مصرف باید تصفیه شود.

از خواص دیگر آن استحمام در آب چشمه است که خاصیت تسکینی دارد و باعث باز و بسته شدن عروق می‌شود. استفاده از آب چشمه گراو تنها پس از خروج آب از زمین باید صورت گیرد چون با گذر زمان میزان گاز کربنیک در سطح آب کم می‌شود و خواص خود را از دست می‌دهد.از جمله آثار آب چشمه گراو تفرش بر بدن افراد افزایش جریان خون پوستی و قرمز شدن پوست، کاهش موقتی فشار خون، آهسته شدن نبض و ایجاد حالت تسکین عمومی در بدن است.در اطراف چشمه آب معدنی گراو یک چهار دیواری که احتمالا از آن به عنوان حمام زنانه استفاده می‌شده باقیمانده که از آب آن برای درمان برخی از بیماریها استفاده می‌کرده اند.

منبع :http://www.nedayetafresh.ir/http://markazi.ivo.

ir/http://khabarkhoon.com/http://tafresh89.mihanblog.com/.