اطلاعات بیشتر


نام مکان:
جاده چالوس
استان:
البرز
شهرستان:
کرج

معرفی نامه

آدرس : از کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در مازندران ختم می‌شودجاده 59، معروف به جاده چالوس یکی از مهمترین جاده‌ها برای مردم تهران و کرج است که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در کرانه دریای خزر وصل می‌شود. برخی این جاده را یکی از زیباترین جاده‌های جهان می‌دانند.زیبایی‌های ناشناخته با طبیعتی حیرت انگیز، وجود رودخانه‌های آب شیرین البرز، مانند رودخانه کرج، شاهرود، کردان و چشمه سارهای بسیار زیبا، غارهای طبیعی، آبشارهای مرتفع، کوه‌های بلند، درختان کهنسال، پوشش گیاهی و جانوری متنوع، آب‌های معدنی با خواص درمانی، این استان را به یکی از زیباترین استان‌های گردشگری کشور از لحاظ وجود پدیده‌های طبیعی تبدیل کرده است.تا اواخر دوره قاجار، جاده‌ای بین کرج - چالوس وجود نداشته و تنها یک مسیر خاکی و مالرو، راه دسترسی به روستاهای این منطقه را تشکیل می‌داده اما به گونه‌ای نبود که ارتباط دهنده شمال و جنوب کشور باشد.

این جاده در سال ۱۳۱۲ مورد بهره برداری قرار گرفت. از این زمان به بعد، انواع رستورانها و واحدهای اقامتی و پذیرایی در کنار این جاده شکل گرفت و با ساخت سد امیر کبیر (سد کرج) در سال ۱۳۴۰ به جاذبه‌ها و زیبایی‌های این جاده افزوده شد و در اندک زمانی این جاده به یکی از تفریحگاه‌های مهم گردشگری ایران تبدیل شد. به نقل از گفته‌های شفاهی از مردم قدیم، کارگران را برای کندن این تونل در دل کوه (چون کندن تونل کندوان آنهم بدون تجهیزات کار بسیار سخت و دشواری بود) با یک سکه پنج ریالی که در آن زمان ارزشمند بود تشویق می‌کردند و گفته می‌شود به ازای هر کلنگ پول داده می‌شده‌است. تونل کندوان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۴ شمسی ساخته شده و تونلی است به مسافت یک هزار و ۸۸۶ متر و عرض پنج الی هفت و ارتفاع شش متر که کار ساخت آن چهار سال طول کشید و در سال ۱۳۱۸ به بهره‌برداری می‌رسد.

با احداث این تونل ۱۳ کیلومتر از مسیر مرکز کرج به چالوس کاسته شد چون پیش از این برای طی این مسیر باید کوه دور زده می‌شد. این جاده در دامنه سلسله جبال البرز مرکزی از دوره گذشته ساخته شده‌است و امکانات و تاسیسات و اماکن گردشگری تفریحی و ورزشی که در حاشیه آن ساخته شده پس از این دوره بوده‌است که بعدها نیز عنوان چهارمین جاده زیبای جهان را کسب کرد.این جاده قطر رشته‌کوه‌های البرز را می‌پیماید. برای ساخت این جاده تونل‌ها و پل‌های طولانی بسیاری ساخته شده که با توجه به زمان ساخت آن‌ها در دوره رضاشاه پهلوی کار و رنج زیادی لازم داشته‌است.

بیشتر سفرهای گردشگری مردم تهران به کرانه‌های دریای خزر به‌ویژه در تابستان از طریق همین جاده صورت می‌گیرد. اما به علت اینکه طراحی آن در گذشته انجام گرفته‌است، برای سرعتهای بالا مناسب نیست.در بین گذرگاه هاى منتهى به شمال کشور، محور چالوس - کرج از بى بدیل‌ترین مناظر و چشم اندازهاى بکر و طبیعى و پرطرفدارترین مسیرها بوده که این عامل بسیار مهم جاده چالوس را در شمار ۱۰ جاده زیباى دنیا قرار داده است. با توجه به این که زمین لرزه بلده در هشتم خردادماه سال گذشته رخ داد با وجود خسارت هاى جانى و مالى که بر اثر سقوط سنگ‌ها به جاده به بار آمد، زیان هاى اقتصادى زیادى را دربرداشت که ما را از حضور گردشگران در کشور بى نصیب مى کند و بهسازى آن مى تواند مانع از تکرار این خسارت‌ها باشد.

این جاده با جلوه هاى زیبا و منحصر به فرد خود مى تواند جاذبه هاى زیادى براى گردشگران داشته باشد که عدم رسیدگى و ایمن سازى آن مانع از استفاده توریستى مى شود. به گفته محمد جواد بلورچى رئیس گروه زمین شناسى، مهندس سازمان زمین شناسى کشور، این جاده از دره اى عبور مى کند که بارها توسط گسل هاى مختلف قطع مى شود و اصولاً وضعیت زمین شناختى این منطقه حاکى از یک زمین شناسى جوان است که پدیده هایى است که در تکامل طبیعى چنین منطقه اى نهفته شده و دسترسى غیرمعقولانه بشر در دامن طبیعت ایمنى این منطقه را در معرض خطر قرار داده است. وقوع زلزله بلده در هشتم خردادماه سال ۸۳ به دلیل سنگ ریزش در مسیر، جاده آن را مسدود کرد و ضریب ایمنى آن را تا حد بسیار بالایى کاهش داد.وجود رودخانه کرج به موازات جاده کرج چالوس، سد کرج و روستای کوچک و زیبای واریان که همچون جزیره‌ای کوچک در آنسوی آب سد کرج می‌باشد زیبایی‌‌های این جاده را دو چندان کرده است.

جاده کرج - چالوس در هر فصل به رنگی در می‌آید و گاه تضاد رنگ‌‌ها همزمان با هم منظره‌‌های باشکوه، منحصر به فرد و چشم نوازی پدید می‌آورد.مسافران بسیاری از سراسر کشور به ویژه در فصل بهار و تابستان به این خطه می‌آیند تا دمی در کنار رودخانه خروشان کرج و سایه سار درختان بیاسایند و علاوه بر استفاده از طبیعت منحصربه فرد این جاده از محصولات و سوغات روستاییان و ساکنان خونگرم حاشیه این جاده از جمله انواع ترشی خانگی، قره قروت، سیر ترشی، عسل کوهستان، مربای عسل، عسل رس بسته، انواع ماست محلی بدون، سرکه سیب محلی، کره محلی، پنیر گوسفندی، انواع شیره انگور، سبزی‌های کوهی مانند و الک، قارچ و گلپر خشک و ترشی نیز بهره ببرند.زیبایی و خاطره انگیز بودن جاده کرج - چالوس تنها به طبیعت شگفت انگیز و سوغات آن محدود نمی‌شود و دارای تپه‌‌های باستانی و روستاهای تاریخی است که گاه قدمت آن به هزاران سال پیش برمی گردد.تونل‌‌های تو در تو و طولانی نیز یکی دیگر از جاذبه‌های جاده کرج چالوس به شمار می‌روند که تونل کندوان معروفترین و طولانی‌ترین و یازدهمین تونل این جاده به شمار می‌رود.

پس از این تونل است که این جاده پس از طی 79 کیلومتر از خطه کرج خارج شده و به سوی وادی مازندران در آن سوی دیگر رشته کوه البرز به سوی دریا سرازیر می‌شود.دامنه سلسله جبال البرز از دیرباز به دلیل آب و هوای مناسب، طبیعت زیبا و وجود پناهگاه‌‌های مطمئن همیشه محل استقرار و سکونتگاه موقت و دایم اقوام و گروه‌‌های مختلف بوده است.طبق اسناد و منابع تاریخی، آثار باستانی با معماری‌‌های جالب توجه و همچنین تپه‌‌های باستانی در حاشیه شرقی و غربی جاده کرج - چالوس قرار گرفته که از جمله آن می‌توان به بقایای قلعه‌‌ها و دژهای استواری مثل شاه دژ، قلعه دختر شهرستانک، قلعه تنگه کسیر، قلعه ری زمین و امامزاده‌های تاریخی با معماری‌های زیبا اشاره کرد.این جاده دارای رودخانه‌های شیرین و متعددی همچون رودخانه‌‌های وارنگه رود و شهرستانک است که همه و همه شاخه هایی از رودخانه اصلی کرج هستند.

رودخانه پرآب شیرین کرج از ایام باستان دارای آب فراوانی بوده که آب‌های مناطق شهریار، ساوه، کرج و بخش هایی از تهران را تامین می‌کرده و مسیر آن تا قم هم ادامه داشته اما اکنون این رودخانه قادر به تامین نیاز آب آشامیدنی شهر کرج هم نیست.این رودخانه هم آب زمین‌‌های کشاورزی و هم آب شرب مردم را تامین می‌کرده و اکنون نیز تامین کننده بخش اعظم آب تهران است.مکان‌های دیگری در کنار جاده کرج - چالوس مانند مکانهای ورزشی از جمله پیست اسکی در دیزین و پیست اسکی خور و روستاهای بسیار زیبا از جمله روستاهای خور، آسارا، گچسر و واریان که به عنوان روستاهای هدف گردشگری کرج نیز مصوب شده اند از دیگر جاذبه‌های گردشگری محور کرج - چالوس است که محدوده آن نیز از بیلقان تا کندوان مسافتی به طول 75 کیلومتر را در برمی گیرد.چشمه وله در 70 کیلومتری شمال شرق کرج در روستای وله، چشمه گل کیله در شمال کاخ شهرستانک در کوههای بشم آهار و هفت چشمه در اوایل جاده چالوس از جمله چشمه‌های درمانی جاده کرج - چالوس به شمار می‌رود.

نخستین جاذبه ای که در ابتدای ورودی به آسارا از سمت کرج به چشم می‌خورد، قلعه تاریخی صلصال است که قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد.آبشار زیبـا و دیدنی هفت چشمه در منطقه آدران در کیلومتر 17 جـاده کرج چالوس، آبشار و پیست اسکی خور، آبشار روستای کلهـا، چشمه وله در فاصله دو کیلومتری گچسر در روستای وله، باغ لاله ها، تپه شنستون، قلعه دزدبنـد، کـاخ شهرستانـک، امـامـزاده سپهسالار، قلعه ری زمین، غـار زیبای یخ مراد در روستای کهنه ده، غارهای ری زمین و سیراچال و کاخ‌ها و قلعـه‌‌های قدیمی که قدمت آن به دوران ساسانیان می‌رسد از جمله مهمترین نقاط دیدنی این جاده محسوب می‌شود.بخش آسارا از نظر منابع طبیعی و تاریخی آنچنان غنی است که ظرفیت لازم برای ایجاد صنعت جهانگردی و گردشگری بین المللی را نیز دارد و جاده کرج - چالوس به عنوان یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین جاده‌های جهان در این بخش واقع است.سالانه حدود 13میلیون جهانگرد و گـردشگر داخلی از این جـاده بازدید می‌کنند و بخش آسارا بـا دارا بودن 3 قله بالای 4 هزار متر، پیست اسکی بین‌المللی دیزین از مناطق مهم گردشگری ورزشی محسوب می‌شود.

بخش آسارا کرج با دارا بودن 56 روستا حدود 30 هزار نفر جمعیت دارد.منبع :http://mehdiht.blogfa.com/taghttp://fa.

wikipedia.org/http://www.hamshahrionline.ir/details/206611http://karajrasa.

ir/fa/news/view/4005.