اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بازار نراق
استان:
مرکزی
شهرستان:
دلیجان

معرفی نامه

شهر نراق در 15 کیلومتری دلیجان، حد فاصل شهرستان‌های قم و کاشان و در محدوده استان مرکزی قرار دارد. از آثار تاریخی ارزشمند و باقی مانده این شهر، می‌توان به بازار سرپوشیده و قدیمی آن اشاره کرد. مصالح اصلی این بازار آجر است و ساخت آن به دوران قاجار مربوط می‌شود.بازار نراق که به بازار شمس السلطنه نیز شهره است، از آثار تاریخی بسیار زیبا و دیدنی است که در قرن 13 هجری، ساخته شده است.

معماری بنای این بازار همراه با حجره‌ها و تیمچه‌ها از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار است. سقف‌های گنبدی شکل این بازار ویژگی منحصر به فردی به آن بخشیده است.دیوارهای بازار آجری و سقف آن، ضربی آجری است. در حجره‌ها همه از چوب است که روی آنها با مهارت و زیبایی خاصی کنده‌کاری گردیده است.

علاوه بر این برای استراحت کاروانیان، در بالای این حجره‌ها اتاق‌هایی ساخته بودند.این مجموعه به لحاظ هویت تاریخی و سبک معماری دارای ارزش‌های فراوانی است.از جلوه‌های نامانوس این بازار، یکی در‌های فلزی جدیدی است که به جای د‌رهای چوبی قبلی آن تعبیه شده و دیگری حرفه‌هایی است که هم اکنون د‌ر این بازار فعالیت دارند که فعالیت آنان با فضای قدیمی و معماری آن هیچ نوع هماهنگی ندارد. بازار شمس السلطنه نراق، توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 1645 در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

منبع :fa.wikipedia.orghttp://www.hamshahrionline.

ir/.