اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار خور
استان:
البرز
شهرستان:
کرج

معرفی نامه

آدرس : 17 کیلومتری جاده کرج -چالوس، روستای خورواژه خور مخفف خورشید است ، روستای خور با داشتن ارتفاع 2800 متری در دامنه غربی قله گندم چال که دارای 3600 متر ارتفاع از سطح دریا در شمال غرب تهران و یکی از مناطق مرتفع البرز مرکزی می‌باشد و دارای طبیعت منحصر به فرد از نظر منطقه ای است که در تابستان دارای هوای خنک و عاری از رطوبت است و مناطق دیدنی همچون قله‌ها و دره‌های سرسبز و پیچ در پیچ و باغهای زیبا را دارا می‌باشد یکی از شاخص‌های منحصر به فرد آن آبشار خور است که جزء مناطق ویژه طبیعت ایران است که حدود 60 متر ارتفاع از سطح زمین دارد . منطقه توریستی خور دارای جاذبه‌های خاص گردشگری و سیاحتی و ورزشی همچون (کوهنوردی،پیست اسکی) می‌باشد و یکی از مسیر‌های کوهنودی با مناظر جالب، مسیر قله گندم چال از روستای سنگان به خور و بالعکس می‌باشد که در گذر از این مسیر پس از پیمودن حدوداً 2 ساعت راه و طی نمودن قله گندم چال و شیب نسبتآ آرام به روستای خور میرسید .در زمستان با توجه به داشتن پیست اسکی که از نظر مسافت رفت و برگشت حدود 120 کیلومتر از پیست اسکی دیزین به تهران نزیک‌تر است .مردم آنجا خونگرم و مهمان نواز همراه با اعتقادات مذهبی اسلامی هستند و در مرکز روستا گورستان قدیمی قرار دارد که در آنجا آثار سنگهایی با قدمت 600 الی 700 سال پیش با نام اشخاصی که پسوندهای منتصب به خور دارند یافت می‌شودهمچنین .

..مشاهده کامل متن بقعه متبرکه امامزاده شاهزاده عسگری و تپه دژبر که در اسناد باستانی اداره میراث فرهنگی به همین نام به ثبت رسیده است نیز قرار دارد .جهت دسترسی به این آبشار زیبا پس از طی مسافت 17 کیلومتر از شهر کرج به سمت چالوس(در حدود 3 کیلومتر قبل از سد کرج) وارد مسیر فرعی آسفالته خوزنکلا میشوید.

با طی مسافت تقریبی 17 کیلوتر و گذشتن از خوزنکلا،ارنگه و سیجان به روستای خور میرسید. جاده ارتباطی آسفالت خوبی داره اما پیچ و خم و شیب زیادی داره در هنگام عبور در این مسیر مراقب باشید مسیر اصلی را گم نکنید به عنوان راهنمایی راه سمت چپ از دوراهی ابتدای راه به خوزنکلا میرسد و باید راه سمت راست را ادامه دهید همچنین در ورودی روستای سیجان نیز راه سمت راست وارد روستای سیجان میشود که باید راه سمت چپ را ادامه دهید.جاده فوق العاده زیبایی ست و منظره کوهها و ابرها دیدنی ست.آبشار از روستای خور تقریبا 2 کیلومتر فاصله دارد که با طی زمان 30 الی 45 دقیقه از میان درختان زیبای سیب ترش گوجه سبز زردآلو و گیلاس و طبیعت زیبای منطقه به پای آبشار خور خواهید رسید.

به دلیل جلوگیری از هدر رفت آب چشمه مسیر نهر آب از نزدیکی آبشار تا روستای خور به وسیله کانال کوچکی هدایت میشه که در میان مسیر دریچه هایی برای تغییر مسیر آب به سمت باغات تعبیه شده.این آبشار به اندازه ای بلنده که از فاصله ای دور میشه اون رو دید و بادیدن اون خستگی پیاده روی کوتاه انجام شده از بدن به در میشه.ارتفاع آبشار به 50 متر میرسه و محل ریزش آب بصورت صخره ای و کاملا عمود بر زمینه.در فصول سرد سال به دلیل برودت هوا آب آبشار یخ میزنه و منظره واقعا زیبایی رو ایجاد میکنه اما در عوض به دلیل ارتفاع برف رسیدن به آبشار نیز سخت‌تر میشه.

تپه‌ها و کوهستان‌های این منطقه به دلیل برخورداری از آب فراوان،خاک حاصلخیز و شرایط رشد مطلوب مخصوصا در فصل بهار میهمان گونه‌های گیاهی خوراکی و درمانی مثل ریواس، آویشن،کنگر،پونه و غیره است .جاده آسفالته آن در فاصله 20 کیلومتر بعد از کرج و قبل از سد امیر کبیر فرعی پیست اسکی خور می‌باشد که حدود 14 کیلومتر است . محصولات تولیدی این منطقه انواع میوههای درختی مانند سیب ،هلو ، گلابی ، گیلاس ، آلبالو، گردو و..

.. میباشد و در فصل بهار گونه‌های گیاهی وحشی مانند والک ،کنگر ، ریواس ،آویشن و قارچ به فراوانی یافت میشود . با توجه به داشتن آب و هوای کوهستانی جانورانی مانند قوچ میش ،کل ، بز،گرگ ،شغال ،روباه و پلنگ معروف آسیایی و پرندگانی از نوع کبک ، مرغ کوهی ،عقاب ، شاهین ، جغد، قناری ، بلبل ، شانه بسر و دارکوب و غیره یافت می‌شود.

منبع :http://alangeh.com/index.php?option=com_content&view=article&id=142&Itemid=540http://www.hamshahrionline.

ir/details/206611.