اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده عبدالمطلب
استان:
مرکزی
شهرستان:
زرندیه

معرفی نامه

آستان امامزاده عبدالمطلب (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان زرندیه،کیلومتر 40 اتوبان ساوه به تهران، دهستان رودشور، کیلومتر 6 جاده روستای پیک زرند، 4 کیلومتری جنوب روستای پیک قرار دارد.بنا به گفته اهالی این امامزاده به امام کاظم (علیه السلام) منسوب میباشد.نسب شناسان درباره شجره نامه وی می‌نویسند: امامزاده عبدالمطلب (علیه السلام) فرزند امامزاده ابوالحسن محمد (علیه السلام) بوده و نسب شریف وی با پنج واسطه به امام صادق(علیه السلام) منتهی می‌شود.شکل ساختمان بقعه، از داخل به صورت یک مربّع چهار ضلعى به ابعاد حدود 5/8×7 متر است که از بیرون از پى به ارتفاع حدود 3 متر چهار ضلعى و بعد از آن به ارتفاع 70/1 به صورت هشت ضلعى است و بر روى آن، گنبد به صورت مخروطى از داخل و هرمى 12 ترک از خارج احداث شده است.

در طرفین حرم، دو اتاق به ابعاد 70/2×20/3 در حدود سال 1330 ساخته شده و روى آن‏ها نیز دو اتاق کوچک احداث شده است. در زمان قاجاریّه و در حدود سال 1250 هـ. ق، ایوان با شکوهى به بقعه الحاق شده که ارتفاع آن 5/6 متر است.گنبد بنا، هرمى 12 ترک به ارتفاع حدود 15 متر از کف زمین است که با کاشی‌هاى فیروزه رنگ به ابعاد 8×18 سانتى متر هنرمندانه و بسیار زیبا طرّاحى شده بود.

دیوارهاى بقعه با آجرهاى 22×22 و به قطر 70/1 متر پوشش یافته و سقف بقعه به صورت ضربى اجرا شده است. در صحن بزرگ بقعه، تعداد 13 اتاق به ابعاد تقریبى 50/4×10/3 متر به عنون زایر سرا ساخته شده و قبور 6 شهید دوران جنگ تحمیلى زینت بخش آن است.پدر امامزاده عبدالمطلب از بزرگان سادات و سیّدی جلیل القدر، عظیم الشان و زیاده با حشمت و سرپرست سادات اصفهان بود. او دارای نُه فرزند ذکور بود که جملگی از سادات گرانقدر و بسیار بزرگوار اصفهان، قزوین، شهر ری و قم به شمار می‌آمدند.

از این میان آن‌ها، تنها یک فرزند او به نام سیّد عبدالمطلب به ساوه مهاجرت نموده و در همین شهر سکونت داشته است. از همسر و تعداد فرزندان سیّد عبدالمطلب در منابع موجود گزارشی به ثبت نرسیده است.بقعة امامزاده عبدالمطلب به شمارة 1370 و در تاریخ 15/08/1384 به ثبت آثار ملّی و تاریخى رسیده است.منبع:http://shrines.

blog.ir/http://www.emamzadegan.ir/http://harameyar.

ir/.