اطلاعات بیشتر


نام مکان:
لاک پشتهای دریایی
استان:
هرمزگان
شهرستان:
بندر لنگه

معرفی نامه

با توجه به دمای سالانه، تبخیر و میزان شوری دریای عمان و خلیج فارس که باعث به وجود آمدن انواع اکوسیستم‌های دریایی شده که برخی در نوع خود بی نظیر می‌باشند. بارزترین اکوسیستم‌های این منطقه شامل : جنگلهای مانگرو ، آبسنگهای مرجانی و پهنه‌های جزر و مدی گلی و سواحل صخره‌های و شنی می‌باشد. اینگونه تنوع در زیستگاه، تجمع گونه‌های کثیری از آبزیان، گیاهان دریایی، جلبکها، مرجانها و پرندگان آبزی را به همراه دارد. ساعات آفتابی طولانی و رطوبت نسبی بالا در سواحل زیستگاه مناسبی برای تغذیه، لانه سازی و تخمریزی لاک پشتهای دریایی فراهم آورده از سالیان بسیار دور و به واسطه امنیت و آرامشى که بر سواحل زیباى جزیره کیش حاکم است انواع آبزیان و از جمله لاک پشت‌ها در آن آشیانه گزیده اند.

دو نوع لاک پشت در خلیج فارس وجود دارد. لاک پشت نوک دار (Hawksbill) و لاک پشت سبز (Green)درآبهاى ساحلى جزیره مخصوصاً در نزدیکى دماغه غربى و همه سواحل سنگى جنوب و غرب جزیره ، لاک پشت هاى دریایى غول پیکر را به راحتى از فراز دیوارهاى ساحلى مى توان مشاهده نمود. وفور لاک پشت‌ها در آبهاى ساحلى مخصوصاً درهنگام غروب یکى از جاذبه هاى سواحل صخره اى کیش است.لاک پشت‌های منقار عقابی از اواخر بهمن ماه تا اواخر خرداد ماه در بخش هایی از سواحل طلایی جزیره کیش و شیبدراز قسمت جنوبی قشم به لانه سازی و تخم گذاری می‌پردازند.

بچه لاکپشت هایی ...مشاهده کامل متن که چند روزی از تولدشان می‌گذرد،بیشتر اوقات خود را در سواحل کم عمق و در لابهلای علف‌ها و جلبک‌های دریایی می‌گذرانند و لاک پشت‌های بالغ بسترهای صخره ای و آبسنگ‌های مرجانی را برای زیست انتخاب می‌کنند.

آبسنگ‌های مرجانی برای لاک پشت‌های جوان، آشیانه ای امن را تشکیل میدهد.گفتنی است علامت گذاری تمامی لاک پشت هایی که برای تخم گذاری به ساحل حفاظت شده می‌آیند از بهار سال 1389 آغاز شده است تا مطالعات بیشتری درخصوص نحوه زندگی و مسیرهای مهاجرت آنان انجام شود. جالب است بدانید بچه لاک پشت‌ها وقتی بزرگ شوند برای تخم گذاری به زادگاه خود باز می‌گردند.شما گردشگران و ساکنین جزیره می‌توانید پس از هماهنگی با مرکز حفاظت و مونیتورینگ لاک پشت‌های دریایی در فصل یاد شده و عمدتا" در هنگام تاریکی شب، از تماشای کندن حفره و سپس تخم گذاری لاک پشت ها، خروج نوزادان از لانه و ورود آنها به آبهای خلیج فارس لذت ببرید که خاطره ای ماندگار خواهد بود.

چند توصیه خوب که گردشگران عزیز مى توانند در حفظ بقاء این موجودات دوست داشتنى کمک کنند:1- بهتر است از شنا کردن در اطراف آنها و یا دست زدن به آنها خوددارى کنید.2- از تردد در زیستگاه لاک پشتها خودداری نمایید.3- هنگام قایقرانی مواظب لاک پشتهایی که برای تنفس به سطح آب می‌آیند باشید.4- از ریختن زباله و پسمانده در دریا خودداری کنید .

5- به هنگام غواصی از تعقیب لاک پشتها خودداری نمایید.6- از دست زدن به تخم لاک پشتها و یا برداشتن آنها خودداری نمایید.جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن 07644423476 اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش تماس حاصل فرمایید.منبع :http://gsia.

tums.ac.ir/ic/ndt/5396http://www.divecenter.

ir/index.php/http://www.doe.ir/.