اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تپه کولغان قشم
استان:
هرمزگان
شهرستان:
قشم

معرفی نامه

تپه کولغان قشم واقع بر فراز دره کولغان در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.کولغ در زبان محلى به معنى چاله است که در زمین مى‌کنند و در آن هیزم آتش مى‌کنند و زغال به دست مى‌آوردند. این نام به چاله‌هاى سنگى دست‌کنده که براى جمع‌آورى و حفاظت آب باران کنده مى‌شود نیز اطلاق مى‌شود.کولغان مجموعه‌اى است که در ارتفاع 30 مترى کوهى سنگى در کنار جاده و در 3 کیلومترى شهر قشم قرار دارد.

در تختگاه این کوه چندین حوض سنگى به شکل بیضى بسیار بزرگ در پیکره کوه به عمق 2 تا 3 متر کنده شده و نیز آبراهه‌اى به عمق و عرض 4 متر و درازاى تقریبى 100 متر با کنده‌کارى و حجارى شکل گرفته است. آثار دیواره‌هاى ویران شده‌اى از لاشه و قلوه‌سنگ در عرصه مجموعه پراکنده شده، و پلکانى تراشیده شده در سنگ کوه در بالا دست وجود دارد که عاشق کنجکاو میراث فرهنگى را به این تختگاه مى‌رساند. در پندار و باور مردم قشم، این مجموعه به قبل از اسلام نسبت داده مى‌شود و نمونه سفال‌هاى جمع‌آورى شده، هم از قبل و هم بعد از اسلام است.این مجموعه راز و رمزهاى زیادى دارد و نیز تاریخى مبهم که پس از بررسى‌هاى دقیق باستان‌شناسى مى‌توان به پاسخ قطعى یافت.

در قسمت دیگر از قبرستان منظمی با قبرهایی در دوردیف و با فاصلهٔ دومتراز یکدیگر وجود دارد . نشانه‌های باقی مانده از اتاقک‌های مجاور تپه گویای آن است که این محل احتمالاً بازاری بوده که رونق بسیاری داشته‌است . در کنار این ویرانه‌ها سه حوض حفر شده در داخل سنگ وجود دارد که بزرگ‌ترین آنها ۱۲ متر طول و ۴ متر عرض دارد . درخت کنار تنومند و زیبایی نیز در جوار آن قرار دارد .

تپه‌های کولغان مشرف بر دریا و سد خاکی بالاتل هستند و از زیبایی و چشم انداز بسیار جالبی برخوردارند . عده‌ای معتقدند که این مکان نیایشگاه ناهید بوده‌است.منبع :http://www.qeshm.

ir/http://fa.wikipedia.org/.