اطلاعات بیشتر


نام مکان:
عمارت فکری
استان:
هرمزگان
شهرستان:
بندر لنگه

معرفی نامه

عمارت فکری با بادگیرهای زیبا و منحصر به فرد ، یکی از الگوهای اصیل معماری جنوب در شهر بندرلنگه و یکی از مهم‌ترین بناهای دوره قاجاریه می‌باشد.خانه فکری یا (عمارت فکری) ، این خانه تاریخی در شهرستان بندر لنگه واقع شده‌است و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است . روزگاری خانه فکری ، به عنوان سکونتگاه مرکز تجارت و بازرگانی در بندرلنگه شهرت داشت به همین علت در ساخت این بنا دو بخش اندرونی و بیرونی برای اسکان خانواده فکری و پذیرایی از مهمانان و تجار در نظر گرفته شد.قدمت این بنا حدود ۷۵سال می‌رسد و توسط مرحوم عبدالواحد فکری، از تجار معروف بندرلنگه ساخته شد .

سنگ ، ساروج و گچ مصالح بکار رفته در ساخت خانه فکری است .خانه قدیمی فکری با ۳ هزار و ۴۰۰ متر مربع مساحت و زیر بنای ۲ هزار و ۶۰۰ متر مربع در سال ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است اما این روزها متاسفانه حال و روز خوبی ندارد..! دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی، پنج بادگیر ، ۲۵ اتاق ،۱۰ سرویس بهداشتی و دو سرسرا می‌باشد .

تیرهای چوبی از جنس چندل آفریقایی ، حصیر‌های بافته شده از برگ درخت خرما و حصیرهایی از نی بافته شده با پوشش کاه گل سقف این بنا را تشکیل میدهد. این عمارت که یکی از مهم‌ترین بناهای دوره قاجاریه در شهر بندر لنگه است ، از ویژگی‌های معماری چشم گیری برخوردار است و تزئینات برجسته آن مشتمل بر منبت کاری ...

مشاهده کامل متن و گچبری‌های زیبا است .تهویه و خنکی هوای داخل این خانه به علت قرار گرفتن در ارتقاع پنج متری از سطح زمین ، وجود راه روها ، بادگیرها با معماری ویژه و منحصر به فرد آن است.منبع :http://chtn.ir/Default.

aspx?tabid=84&articleType=ArticleView&articleId=25066http://www.lengehnews.com/http://khalijefars.irib.

ir/1390-01-18-20-47-05/420/10822.