اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه لشتان
استان:
هرمزگان
شهرستان:
بندر لنگه

معرفی نامه

قلعه لشتان در شش کیلومتری بندرلنگه بر فراز کوه «شاهینکوه» و در شمال روستای بارچاه واقع شده‌است .تاریخ بنای این قلعه سال 904 هجری قمری است. قلعه لشتان در دوران گذشته و در جنگهای محلی نقش مهمی داشته است.در دوران قدرت پرتغالی‌ها بر خلیج فارس در محاذات این قلعه در کرانهٔ دریای کنگ قلعه‌ای ساخته بودند و مقر فرماندهی خود قرار داده بودند.

آثار این قلعه هنوز در لب دریا و نزدیکی شهر کنگ باقی مانده ونزد مردم و اهالی منطقه بنام «قـَلعُـوْ» معروف است. البته جمعی نیز عقیده دارند، این قلعه در عهد هخامنشی احداث شده و بیش از 2000 سال قدمت دارد. در حال حاضر، بجز حصار بند و آثار مخروبه روی دیوارها، اثر دیگری از ساختمان قلعه باقی نمانده است. در داخل قلعه لشتان، چندین قبرستان، ده‌ها برکه آب و انبار آذوقه و آثار فراوان دیگری به جای مانده است.

در اصل نام این قلعه را «الفِیتور» نامگذاری کرده بودند.در درون قلعه لشتان چندین قبرستان، ده‌ها برکه آب و انبار آذوقه و آثار فراوان دیگری بر جای مانده و دخمه‌های سنگی، شبیه به غارهای انسان‌های غارنشین در ارتفاعات مجاور آن وجود دارد .این قلعه از زیرزمین راهى اسب رو تا قلعه مدور کنگ داشته است واز آنجا آذوقه واسلحه ومایحتاج قلعه را به داخل قلعه حمل میکردند.چون برج مدور در دریا بنا کرده بودند.

البته در مورد قلعه لشتان افسانه هایی روایت شده که در مورد قصه عشق ...مشاهده کامل متن دختر قلعه نشین می‌باشد.

منبع :http://aftabejonoob.blogfa.com/post-34.aspx#http://www.

tebyan.net/newindex.aspxhttp://honaramooz91.mihanblog.

com/post/2http://khalijefars.irib.ir/1390-01-18-20-47-05/412/17668.