اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه و نگارخانه دکتر احمد نادعلیان
استان:
هرمزگان
شهرستان:
قشم

معرفی نامه

موزه و نگارخانه دائمی دکتر احمد نادعلیان در جزیره هرمز، محلی است که آثار این هنرمند محیطی شناخته شده در عرصه‌های بین المللی در آنجا به نمایش در آمده اند. آثار دکتر نادعلیان در بیش از چهل کشور دنیا پراکنده هستند. این مکان در محله‌ی قدیمی شهر هرمز واقع شده است. ابتدا در نوروز سال 1388 با نام هنرمند سرا راه اندازی شد.

قبل از تبدیل شدن به هنرمند سرا و موزه پاتوق افرادی بود که مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف می‌کردند.این مکان برای هنردوستان و دوستداران طبیعت یک مکان شناخته شده است و همه روزه افراد بسیاری از آن بازدید می‌نمایند.بسیاری از مستندات و آثار او در گوشه و کنار جهان در این موزه به نمایش در آمده اند.در بین ماه‌های پائیز و زمستان در بسیاری از موارد دکتر نادعلیان در جزیره زندگی می‌کند و در این محل نقاشی می‌کند.

در سالهائی که نادعلیان در جزیره زندگی می‌کرده است استخوان‌ها و بقایای موجودات دریائی از جمله نهنگ را جمع آوری کرده است. این بقایا از منظر شکل برای هنرمندان الهام بخش هستند.تمامی خاک‌های رنگی جزیره و کانی‌ها در موزه دکتر نادعلیان جمع آوری شده اند و برای مصارف هنری مورد استفاده قرار می‌گیرند.آثار نادعلیان در بخش نگارخانه این موزه برای فروش ارائه شده اند.

علاوه بر آثار نادعلیان کارهای مشترک این هنرمند و بومی‌های جزیره خصوصا زنان نیز به فروش می‌رسند. با درآمد حاصل از ...

مشاهده کامل متن فروش این آثار هزینه‌های جاری مرکز تامین می‌شود و مازاد آن برای کمک به ادامه تحصیل دختران مستعد که خودشان و یا مادرانشان با مرکز پردیس همکاری دارند هزینه خواهد شد. همه ساله در شروع سال تحصیلی برای آنها وسایل تحصیل و لباس خریداری می‌شود. بازدید:بازدید با هماهنگی قبلی امکان پذیر است : 07635323187 09396655258 مدیر داخلی : شاخه دریاپیماورودیه بازدید هنرمند سرا هر نفر 1000 تومان، دانشجویان هر نفر 500 تومان و گروه‌های کمتر از 5 نفر برای بازدید سه هزار تومان می‌پردازند. همچمین ورودیه برای اهالی جزیره هرمز 500 تومان می‌باشد.

به دلیل کثرت بازدید کنندگان حالا امکان اسکان همه هنرمندان در هنرمند سرا وجود ندارد. دو اطاق از اطاق‌های هنرمند سرا حریم شخصی تلقی می‌شود و آثار موزه ای در آنجا وجود ندارند. استادان و هنرمندانی که دوست احمد نادعلیان هستند در صورتی که تعداد آنها کم باشد ضمن هماهنگی قبلی می‌توانند در این اطاق‌ها ساکن شوند.برای بخش کارگاه و نشست تخصصی که به صورت غیر متمرکز برگزار می‌شود گروه‌های مختلف پذیرش می‌شوند.

برای اسکان و تجربه غذا‌های بومی هنرمندان و دوستداران طبیعت به خانه‌های محلی معرفی می‌شوند.مکان موزه در محله‌ی قدیمی شهر هرمز واقع شده است. برای دسترسی به موزه از مسیر پیاده پس از خروج از اسکله از مسیر ساحلی از بومی‌ها موقعیت تکیه مولا را بپرسید. در مقابل تکیه مولا کوچه باریکی وجود دارد که اگر به سمت شرق شهر حرکت کنید پس از چند دقیقه پیاده روی به محله ای که موزه در آن وجود دارد می‌رسید.

اگر این مسیر را پیاده طی کنید با فرهنگ بومی و شهرسازی بدوی هرمز آشنا می‌شوید.خانه‌های متعددی در هرمز خصوصا خانه‌های اطراف موزه علاقمند هستند که به گردشگران اسکان بدهند و برایشان غذای محلی تهیه نمایند.نشانی: بازار قدیم هرمز- از بومی‌ها سئوال کنید خانه دکتر نادعلیان کجاست و نقاشی‌های دیواری را دنبال کنید. تمامی دیوارهای بنا‌های مسیر محله اطراف موزه را هنرمندان ایرانی و بین المللی با خاک‌های رنگی هرمز نقاشی کرده اند.

منبع :http://www.riverart.net/http://isna.ir/fa/news/92080704154shahrak-vilashahr.

mytehran.i.