اطلاعات بیشتر


نام مکان:
گذر هنرمندان کیش
استان:
هرمزگان
شهرستان:
بندر لنگه

معرفی نامه

آدرس : جزیره کیش، حد فاصل میادین سنایی و ساحلدر خیابان سنایی کیش نزدیک به اسکله تفریحی کیش ،سازمان منطقه آزاد جزیره کیش با تقلید از طرح بوستان دانشوران، مجموعه‌ای را با عنوان گذرهنرمندان در سال 1378 افتتاح کرد. طرح گذر هنرمندان به معنی ،اختصاص بخشی از پیاده روی بلوار دریا جهت شناساندن و پاسداشت بزرگان هنرمند و اندیشمندان ایران زمین است. در این گذر تندیس چهره‌های شاخص رشته‌های مختلف هنری نصب و در معرض دید علاقه مندان قرار می‌گیرد. هدف از این طرح معرفی هنرمندان برجسته کشور و پیشنهاد الگو‌ها و نمونه‌های مناسب به نوجوانان و جوانان است .

علاوه بر این گرد آورندگان این تندیس‌ها در کنار یکدیگر برآیندی از جامعه هنری ایران را در ذهن بیننده تصویر می‌کند.و هنر مندان این مرز و بوم را به فرهنگ دوستان سرزمین‌های دیگر می‌شناساند .در پایه‌ی هر سردیس، شرح حال مختصری ذکر گردیده که باعث ارتقاء دانش بازدیدکنندگان می‌شود. هرچند نام و سال ولادت و احیاناً وفات به زبان انگلیسی ذکر شده اما هیچ متنی که به طور کامل به انگلیسی یا سایر زباها ترجمه شده باشد وجود ندارد.

سرزمین‌های دیگر می‌شناساند.فضای زیبای گذر به علاقه‌مندان امکان گرفتن عکس یادگاری با اساتید را می‌دهد.برخی از هنرمندانی که تندیس آنها در گذر هنرمندان نصب شده است:مجسمه‌ی امیرکبیر به عنوان مهمترین شخصیتی که باعث شد تا ایرانیان از خواب غفلت قاجاریان خارج گردند در ابتدای گذر، زینت بخش ورودی مجموعه است.دکتر کمال الدین آرمین، از بنیانگذاران دانش آسیب شناسی ( پاتولوژی ) در ایرانمرتضی آوینی، نویسنده و فیلمساز جبهه و جنگ.

پروین اعتصامی، شاعره‌ی معاصرغلامحسین امیرخانی، استاد خوشنویسی. وی در سال 1381 به عنوان چهره‌ی ماندگار در عرصه خوشنویسی معرفی گردید.میرزا تقی خان امیرکبیر، نخستین صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار. وی در زمان حیات و پس از آن به امیرنظام معروف بود و به دنبال توطئه‌ی مخالفین، به دستور ناصرالدین شاه در حمام باغ فین کاشان به قتل رسید.

عزت الله انتظامی، یکی از چهره‌های ماندگار در عرصه‌های سینما، تئاتر و مجموعه‌های تلویزیونی.غلامحسین بنان، یکی از بزرگترین اساتید آواز در ایران معاصر.عیسی بهادری، طراح فرش، نقاش، مینیاتوریست، طراح کاشی و استاد در منبت، معرق و قلم زنی.حسین بهزاد، مینیاتوریست برجسته‌ی ایرانی، دارای نشان بوعلی سینا از موزه‌ی ایران باستان و نشان درجه‌ی یک هنر.

محمد کریم پیرنیا، معمار. پایه گذار مرمت و احیای بناهای تاریخی کشور در نیم قرن اخیر و مؤلف اصلی اصطلاحات و واژه‌های معماری ایران. یکی از افتخارات پیرنیا کشف و احیای مسجد جامع فهرج یزد به عنوان قدیمی‌ترین مسجد ایران است.مهندس احمد حامی، از بنیان گذاران دانش راه و ساختمان در ایران.

برخی مهندس حامی را پدر راه‌های ایران نامیده اند. دکتر محمود حسابی، پدر فیزیک ایران.آیت الله حسن حسن زاده آملی، پژوهشگر برجسته‌ی دانش نجوم قدیم.علی محمد حیدریان، نقاش برجسته‌ی ایرانی.

عبدالحسین سپنتا، نویسنده، پژوهشگر و فیلمساز. سپنتا اولین فیلم ناطق ایرانی را ساخته است. وی بعدها به دلیل فعالیت‌های سیاسی برای سال‌ها از فعالیت‌های اجتماعی و سینمایی دور ماند.دکتر محمد قلی شمس، از بنیان گذاران دانش چشم پزشکی نوین در ایران.

دکتر ابوالحسن شیخ، از بنیان گذاران شیمی نوین در ایران.ابوالحسن صبا، استاد برجسته‌ی موسیقی ایرانی.ابواحسن صدیقی، سازنده‌ی تندیس. آغازگر حرکتی نوین در صنعت تندیس سازی مدرن.

علی اکبر صنعتی، سازنده‌ی تندیس و نقاش برجسته‌ی ایرانی.دکتر تقی فاطمی، استاد پیشکسوت در رشته‌ی ریاضیات.دکتر محمد قریب، از بنیان گذاران دانش پزشکی کودکان ( طب اطفال ) در ایران.ابراهیم قنبری مهر، سازنده‌ی ساز‌های موسیقی، دارای نشان درجه‌ی یک از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو جامعه‌ی مخترعان و مبتکران ایران.

دکتر حسین کشی افشار، بنیان گذار دانش ژئوفیزیک در ایران.دکتر محمد حسن گنجی، از بنیان گذاران دانش جغرافیای نوین در ایران.شریف لطفی، موسیقیدان، ابداع گر روش نوین آموزش مبانی و اصول اجرای موسیقی در ایران و بنیان گذار دوره‌ی کارشناسی ارشد موسیقی در ایران.میرزا کاظم محلاتی، از بنیان گذاران دانش داروسازی نوین در ایران.

دکتر جمال الدین مستقیمی، از بنیان گذاران دانش تشریح پزشکی.دکتر غلامحسین مصاحب، دکترای ریاضیات و مؤلف نخستین دایرة المعارف فارسی.مرتضی ممیز، گرافیست. بنیان گذار و مدرس رشته‌ی گرافیک در دانشگاه تهران.

دارنده‌ی بیش از ده جایزه‌ی ملی و بین المللی در رشته‌ی گرافیک.مهندس هادی میرمیران، معمار ( آرشیتکت ) برجسته‌ی ایرانی، دارای نشان درجه‌ی یک فرهنگ و هنر.عبدالغفار نجم الدوله، بنیان گذار دانش نجوم نوین در ایران. امکانات رفاهی:* فضای مناسب برای پارک اتومبیل موجود است.

در هوای گرم کمی درز شیشه‌ی اتومبیل خود را باز بگذارید.* آب آشامیدنی در گذر هنرمندان موجود نیست.* سرویس بهداشتی در این گذر وجود ندارد.* آنتن دهی تلفن همراه مطلوب است.

* ممنوعیتی برای فیلمبرداری و عکسبرداری وجود ندارد.* اگر در فصول گرم سال به جزیره‌ی کیش می‌روید، سعی کنید از رفت و آمد در اماکن روباز حد فاصل ساعات 10 صبح تا پنج بعداز ظهر خودداری فرمایید. به علائم گرمازدگی دقت کنید و از چتر، کلاه و کرم ضد آفتاب استفاده فرمایید. از پوشیدن لباس با رنگ‌های تیره خوردداری کنید.

منبع :http://www.negahmedia.ir/http://www.kish.

ir/Homepagehttp://kish.irib.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=4193.