اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پارک آهوان
استان:
هرمزگان
شهرستان:
بندر لنگه

معرفی نامه

30راس آهوی ایرانی در سال 1363 جهت زندگی و تولید مثل به کیش منتقل شد که با توجه به فراهم شدن وضعیت مناسب شمار آن‌ها در آخرین سرشماری سال 1389 این تعداد به بیش از 650 راس رسیده است.پارک آهوان یکی از معدود نقاط بکر و دارای پوشش گیاهی مناسب جزیره کیش بود که چندین راس آهو، یک قلاده شیر، یک قلاده خرس، میمون‌های سنجابی و چند قطعه پرنده را در خود جای داده بود.سازمان منطقه آزاد کیش برای افزایش جذابیت‌های طبیعی و گردشگری این منطقه شروع به ساخت پارک حیات وحش در زمینی به مساحت دویست هکتار کرد. این سازمان همراه با اجرای طرح حصاربندی، تعدادی آبشخور برای تامین آب و علوفه مورد نیاز آهوان در زیستگاه‌های آن‌ها احداث کرد.

آهوها برخلاف سایر حیوانات که در قفس نگهداری می‌شوند به صورت آزاد در این بوستان زندگی می‌کنند. همچنین در این بوستان، وسایل بازی کودکان نیز نصب شده است.این مجموعه در سال 1380 با هدف نمایش گونه‌های حیوانات (شیر، آهو، روباه، شغال، میمون،گوزن و انواع پرندگان احداث شد.نسل این آهو که علاوه بر کشورمان در بخش هایی از آسیای مرکزی زندگی می‌کند به علت شکار بی رویه در معرض انقراض است.

البته این پارک در حال تخریب شدن است.که بخشی از حیوانات باغ‌وحش به جزیره فارور و بخشی از آنها نیز به پارک دلفین‌های کیش منتقل شده‌اند.و قرار است 240 هکتار زمین نیز به‌منظور نگهداری از آهوان آزاد جزیره - که در تمام نقاط جزیره کیش پراکنده شده‌اند - اختصاص یابد. این پروژه مراحل پایانی فنس‌کشی را پشت‌سر می‌گذارد و با ایجاد 12 آبشخور برای آهوان آزاد، این منطقه را به‌زودی به زیستگاه اصلی آهوان جزیره کیش تبدیل می‌کند.

منبع :http://www.kish.ir/DesktopModules/News/NewsView.aspx?TabID=1&Site=DouranPortal&Lang=fa-IR&ItemID=15030&mid=15820&wVersion=Staginghttp://hamshahrionline.

ir/news-166063.aspx.