اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سد تاریخی گوران
استان:
هرمزگان
شهرستان:
قشم

معرفی نامه

سد تاریخی گوران در ۷۸ کیلومتری قشم در روستای گوران (روستایی از توابع بخش شهاب شهرستان قشم) قرار دارد که کارشناسان، پی نخستین این سد را از آنِ دوره هخامنشیان و تاج آن را از آنِ دوره ساسانیان می‌دانند.گفته میشه نام گوران از گبران گرفته شده است که گویا محل سکونت زرتشتیان بوده است.آب شیرین در قشم از ارزش والایی برخوردار است و بدین روست که از دیرباز بهره بهینه از این مایه حیات، الگوی زندگی قشمی‌ها بوده است که نمونه آن را می‌توان در سد تاریخی پی‌پشت که دریچه و حوضچه آن بر جای مانده از روزگار ساسانیان است، به خوبی مشاهده کرد.گوران در ساحل شمالی جزیره قشم و در 80 کیلومتری شهرستان قشم واقع شده است.

این روستا در منتهی الیه غربی جنگل حرا قرار دارد.درحال حاضر بیش‌تر قایق ها، لنج‌های ماهی گیری، موتور لنج‌های باری و مسافربری مورد استفاده مردم به دست استادکاران و کارگران قشمی ساخته می‌شوند که پیشه صنعت لنج سازی از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.مرکز اولیه ساخت لنج، در جزیره قشم از جمله روستای گوران که در 90 کیلومتری غرب جزیره قشم قرار گرفته، بوده است. که این آبادی‌ها از مراکز بزرگ تولید و ساخت لنج‌های سنتی می‌باشد .

قایق‌ها و لنج‌های ساخته شده در آب‌های دریای پاری، بین جزیره‌ها و بندرهای ایران و شیخ نشین‌ها و حتی در سفرهای دراز به هند و آفریقا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشتر لنج‌های ساخته ...

مشاهده کامل متن شده در جزیره قشم چه از نظر حجم و چه گونه شناور توسط استادان پس پشتی طراحی می‌شود.مواد نخستین و اصلی برای ساخت لنج‌های محلی عبارت اند از:چوب ساج، منتیگ، فینی، جنگلی و تنه درختان محلی مانند کرت، کهور، کنار و تنه درختان غیرمحلی، مانند توت و چنار. غیر از تخته و مواد چوبی وسایل فلزی نیز مانند میخ، پیچ و مهره، در ساخت لنج به کار می‌روند که در گذشته توسط آهنگران محلی شناخته می‌شد و بخشی از نیازها را تامین می‌کرده اند در حال حاضر میخ‌های مورد نیاز از اصفهان تهیه می‌شود.مواد تزیین و تقویت کننده ای که در ساختن لنج برای استحکام و دوام و زیبایی به کار می‌برند می‌توان از پنبه آغشته به روغن کنجد و نارگیل نام برد که در اصطلاح محلی (کلفات) گویند.

استادکاران پس از ساختن لنج ها، فتیله‌های پنبه ای را با روغن کنجد می‌آلایند و در درزهای لنج می‌گذارند و روی آن را قیراندود می‌کنند تا سوراخ‌های لنج بسته شود و آب به درون آن رخنه نکند. زمانی که ساخت یک لنج آغاز می‌شود تا زمان اتمام کار ممکن است بین یک تا دو سال به طول بیانجامد.سد گوران مربوط به دوره پهلوی است و در جزیره قشم، روستای گوران واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۰۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع :fa.

wikipedia.org/whttp://vazeh.com/n-7113295http://qeshm.ir/http://mohammad-goorani.

blogfa.com/.