اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد جامع دلگشا
استان:
هرمزگان
شهرستان:
بندرعباس

معرفی نامه

مسجد جامع دلگشا ، در محله دلگشا در کناره خیابان ساحلی بندر عباس، نبش بلوار طالقانی قرار دارد.ظاهرا بنای قدیمی مسجد در سال 175 ه.ق توسط زین العابدین ابوالقاسم اوزی بنا شده و در حدود سال 1354 خورشیدی به غیر از بخشی از شبستان آن کاملا تجدید بنا شده و گسترش یافته است. بنای قدیمی مسجد شامل شبستان ستون‌دار با 12 ستون در میانه و ایوان‌های ستون‌داری در سه جبهه باختری، جنوبی و خاوری بوده است.

تاکنون از این بنا بخش ستون‌داری در میانه شبستان جدید باقی مانده که تنها قسمت درخور توجه و مطالعه بنا است. این بخش از شبستان دارای 12 ستون با ساقه‌ای استوانه‌های و پایه‌ای مکعب است که ستون‌ها در بالا توسط قوس‌های جناغی به هم‌دیگر اتصال یافته و زمینه را برای برپا داشتن مسطح تیر پوش فراهم ساخته اند. ساقه و پایه ستون‌ها در تعمیرات اخیر با قطعات سنگ نما پوشش یافته است. سر ستون‌ها و بخش‌های فوقانی آن‌ها دارای تزیینات گچی است.

بخش‌های جدید بنا و خاصه نمای بیرونی آن فاقد اصالت تاریخی و هنری است. بخش قدیمی دارای ستونهای متعدد با سر ستون‌های گچبری شبیه به مسجد گله‌داری و مسجد دژگان است. در سال ۱۳۸۴عملیات بازسازی مسجد جامع دلگشا آغاز شد و در سال ۱۳۸۷ به اتمام رسید. مسجد جامع دلگشا به شماره ۱۵۹۹ به ثبت آثار ملی ایران رسیده‌است.

.