اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه فین
استان:
هرمزگان
شهرستان:
بندرعباس

معرفی نامه

قلعه فین در بخش فین شهرستان بندر عباس واقع شده است و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب کشور به شمار می‌آید .قلعه فین بر روی تپه ای مرتفع و مشرف به راه‌های ارتباطی منطقه قرار گرفته است . این قلعه و تپه طبیعی آن فضای وسیعی را در بر می‌گیرد که بیشترین طول آن دویست و نود متر و بیشترین عرض آن صد و هشتاد متر می‌باشد. از وجود برج هایی که در هر یک از گوشه‌ها قرار گرفته می‌توان حدس زد نقشه واقعی این قلعه چند ضلعی نامنظمی بوده که بوسیله برج‌های مدوری تحت محافظت بوده است.

قدمت قلعه را از روی سفال‌های کشف شده می‌توان به قرون میانه اسلامی نسبت داد. و یا به صورت دقیق‌تر مصادف با دوره ایلخانی و تیموری. این بنا تا دهه‌های اخیر هم مورد استفاده خان‌های منطقه بوده است. در حاشیه قلعه و بر روی دامنه تند آن الحاقاتی از سده اخیر با اسکلت فلزی و آجر و سیمان و کاشی دیده می‌شود که در دوره‌های بعد به فضای قلعه اضافه شده است.

این قلعه به احتمال زیاد در هنگام ساخت جنبه نظامی داشته است. قلعه فین در زلزله سال هزار و سیصد و هشتاد و شش مقداری آسیب دید و حالا ویرانه‌های آن را می‌توان بر ارتفاعات این تپه مشاهده کرد.مصالح به کار رفته در فضای قلعه در بخش زیرین دیوار‌ها و برج‌ها سنگ‌های نا منظم و ملات ساروج و در بخش‌های بالایی خشت‌های مربع شکل به اضلاع بیست سانتی متر و البته ارتفاع پنج سانتی متر می‌باشند. در گوشه شمال شرقی برج مدوری قرار دارد که بخش زیادی از آن ویران شده است و فقط دیواری به طول حدود چهل و یک متر از آنبه جا مانده است.

ارتفاع در بخش باقی مانده این دیوار حدود هفتاد متر می‌باشد.در داخل این دیوار تیر کش‌های عمودی و پنجره هایی با اطاق جناغی تعبیه شده است. در ضلع غربی این بنا، برج مدور دیگری دیده می‌شود که حدود هشتاد متر قطر دارد و در فضای درونی آن هم اکنون دو طبقه مشاهده می‌شود. ارتفاع مجموعه دو طبقه حدود هفت متر و سطح طبقه دوم در ارتفاع پنجاه متر و پنجاه سانتی متری سطح زمین قرار دارد و درون این برج نیز طاقچه‌ها و تیر کش هایی وجود دارد.

این قلعه نسبت به زمین‌های اطراف حدود شش متر ارتفاع دارد. قلعه فین در تاریخ دوازدهم اسفند سال هزار و سیصد و هشتاد و یک به شماره هفت هزار و دویست و هفتاد به عنوان اثری ملی به ثبت رسیده‌است.منابع :www.tebyan.

nehttp://fa.wikipedia.org/www.negahmedia.

irnews.asrgardesh.com.