اطلاعات بیشتر


نام مکان:
گورستان تاریخی روستای توریان
استان:
هرمزگان
شهرستان:
قشم

معرفی نامه

در گورستان روستای توریان قشم یک قبر قدیمى به شکل قبور روستاهای کوشه و گربدان و با دست خط کوفی و عربی وجود دارد که بر روی‌این قبر اشعاری در وصف رسول گرامى اسلام(ص) و در مدح امام علی و وصف جوانی به شیوه جوان مردی حضرت علی علیه السلام بر روی سنگ قبر کنده‌کاری شده است و در انتهای سنگ قبر در سمت پای جسد آیه قرآن : کل شی‌هالک الاوجهه، بر روی سنگ قبر کنده‌کاری شده است که قدمت این قبر مربوط به زمان همان حجاران (سنگ تراشان) معروف در حدود هزار سال پیش می‌باشد.دیگر قبرهای توریان: با گذشت زمان تاریخ این گورها بر اثر عوامل فرسایشی از بین رفته و اما با کمک امام جمعه این روستا که از قبل اطلاعاتی را در مورد این قبر‌ها یاد داشت کرده بود اطلاعاتی در زمینه قبور قدیمى‌در گورستان به دست آمد که از جمله این قبر‌ها می‌توان به قبور زیر اشاره کرد :ـ شیخ محمدبن شیخ‌الشهید محمد بن شمس‌الدین بن محمد در هفتم رمضان 909 که قدمت آن 514 سال است.ـ عفره السامى‌بنت نورالدین اول ربیع الثانی 820 ه‍. ق که قدمت آن 603 سال است.

ـ عایشه بنت عبدالله بن محمد بن حسین ذوالحجه الحرام 883 ه‍. ق که قدمت آن 540 سال است.ـ فاطمه بنت محمد ابن محمود وفات جمادی‌الاخر 907 که قدمت آن 516 سال است.ـ خالدبن محمد خالد در ماه ربیع‌الاول 823 که قدمت آن 600 سال است.

ـ عبدالرحمن عبدالرحیم 808 ه‍. ق که قدمت آن 616 سال است.ـ شمس‌الدین، ..

.مشاهده کامل متن وفات ماه شعبان 907 که قدمت آن 515 سال است.ـ صالحه بنت تاج‌الدین کمال در رمضان 925 ه‍. ق که قدمت آن 498 سال است.

و قبور دیگری که نوشته‌هاى آن بر اثر باد و باران و عوامل مختلف از بین رفته است.منابع :http://www.mehrnews.com/http://www.

negahmedia.ir/qeshm7.blogfa.com/www.

tebyan.net/.