اطلاعات بیشتر


نام مکان:
زیارتگاه شاه شهیدان قشم
استان:
هرمزگان
شهرستان:
قشم

معرفی نامه

این زیارتگاه که به زیارت سید شهید، یا شاه شهید معروف است بر بلندای کوهی با ارتفاعی کم ، در ساحل جنوبی قشم و در فاصله یازده کیلومتری شهر قشم واقع شده است. اینطور گفته شده که این سید به شکل نامعلومی نا پدید شده، عده ای می‌گویند به آسمان رفته و عده ای هم اعتقاد دارند که در دل دریا ناپدید شده است .بانوان قشم برای برآورده شدن حاجات خود بیش از دیگران به این زیارتگاه می‌آیند. هرکس مقداری نخود، عدس، چند تکه گوشت و هر چه از دستشان بر می‌آید با خود می‌آوردند تا آبگوشت نذری را بار بگذارند تا به مراد دلشان برسند.

مردها، تا بتوانند مزاحم‌این مراسم نمى‌شوند. زن و بچه را که صبح اول وقت در صحن شاه شهید از ماشین پیاده مى‌کنند، مى‌روند. غروب باز مى‌گردند. سیدی هم در این زیارتگاه مشغول نی نواختن می‌باشد، خیلی‌ها معتقدند که او صوتی خوش داشته و زمانی که آواز سر مى‌داده، پرندگان را در هوا مسحور مى‌کرده، چه رسد آدمیان، که دسته دسته پای کوه مى‌آمدند تا سید بخواند و آن‌ها گوش فرا دهند.

بر اساس گفته قدیمیان این مکان، اینطور که حالا به نظر می‌رسد نبود. در گذشته مقبره بود و یک درب چوبی کوتاه داشت، که باید با سنگ‌ریزه سه بار به آرامى به آن ضربه زده می‌شد تا باز شود.در مورد شاه شهیدان روایاتی نقل می‌شود که چند مورد را برایتان بازگو می‌کنیم :اینطور گفته شده که بخت‌آور است و به اذن خدا به زن‌هاى نازا بچه ..

.مشاهده کامل متن مى‌بخشد و برای رسیدن به این چیزها فقط باید قلب صاف باشد.از قدیمیان روایت می‌شود که در گذشته ماری سفید و درشت از بقعه محافظت می‌کرده و زمانی که زائر به بقعه می‌آمده از بقعه خارج می‌شده تا زائر به راحتی به زیارت بپردازد.حکایت درباره این مزار بسیار است.

اما یک چیز حقیقت دارد، و آن این است که کمتر گردشگری است که به قشم بیاید و سری به شاه شهید نزند.منابع :http://fa.wikipedia.orgwww.

emamzadegan.irwww.qeshmcity.irwww.

qeshmonline.com.