اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاخ مروارید ( کاخ شمس )
استان:
البرز
شهرستان:
کرج

معرفی نامه

آدرس : کرج -خیابان شانزدهم - پارک هامون - کاخ مرواریدکاخ مروارید که سکونتگاه شمس پهلوی دختر دوم رضا شاه است در منطقه خوش آب و هوای کرج یعنی مهرشهر واقع شده است، در رابطه با این اثر ملی می‌توان چنین گفت " ازجمله آثار معماری ارزنده ای است که طی سالهای 47 - 1345 هجری شمسی در زمینی به وسعت 111 هکتار و با مساحتی حدود 2500 متر مربع احداث شده است.شمس پهلوی تنها فرزند رضاشاه است که علاقه ای به فعالیت‌های سیاسی نداشت و برای زندگی به دور از حاشیه‌های سیاسی زندگی در این گوشه از کرج را انتخاب کرد. هزینه ای که برای ساخت این کاخ در نظر گرفته شده بود مبلغی بالغ بر 1 میلیون دلار بود.معماری این اثر متاثر از شیوه تفکر "فرانک لوید رایت" پرآوازه‌ترین معمار آمریکایی در نخستین دهه‌های قرن اخیر است.

سازه اصلی و پلان کاخ به شکل سفره ماهی است که صدفی را در بر گرفته است. سایر فضاهای کاخ عبارتند از: راهرو مار پیچ و بدون پله که به سمت طبقات فوقانی امتداد دارد، سالن پذیرایی، دفتر مخصوص شمس، سالن سینما، سالن بیلیارد، آشپزخانه، اتاق‌های خواب، محل نگهداری پرندگان، استخر شنا، حمام و سرویس‌های بهداشتی، تمامی فضا‌های معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی و با نور گیر‌های متعدد و به شکل دانه‌های مروارید اجرا شده است، در ضلع شمالی کاخ و در محوطه بیرونی دریاچه نیز به شکل باله‌های سفره ماهی طراحی و اجرا شده است که قابلیت ...

مشاهده کامل متن قایق سواری را داراست در واقع دریاچه نیز نمادی از آبزیان بوده و شنا کردن سفره ماهی و صدف را تجسم می‌نماید.ساخت کاخ مروارید 2 سال به طول انجامیده استمصالح ساختمانی بکار رفته در ساخت کاخ از بتن مخصوص بوده که در جا تهیه و اجرا شده است، بکار گیری گسترده و متنوع از صفحه‌های پلکسی گلاس و نور گیر‌های سقف به شکل دانه‌های مروارید و از جنس پلاستو فوم مزیت بارز فضا‌های اندرونی این بنا است مشخصه پیکره بیرونی این بنا، دو پوسته مستدیر بتونی است که با هم تلفیق شده اند و نورگیر وسیعی که کل سقف را پوشش می‌دهد به علاوه یک بخش حلزونی شکل که در بالای اتاق اختصاصی شمس تعبیه شده است. خلق این احجام، مطابق اندیشه رایت، با ایده همخوانی با طبیعت پیرامون بوده است.سازه بتونی کاخ کاملاً از داخل نمایان است و با سنگ وپارچه ومصالح شفاف، ماهرانه ترکیب و تزیین یافته است.

بخشی از دکوراسیون کاخ که توسط دوهنرمند آمریکایی طراحی شده است، به منظور تسریع و تسهیل در اجرا و انتقال، در کشور ایتالیا ساخته شده است. ساخت این کاخ بیش از دوسال به طول می‌انجامد.از عناصری که در ساخت کاخ به کار رفته است مشخص است که این کاخ برای یک شاهزاده شرقی طراحی شده، در بسیاری از تزیینات داخلی، پسند و ذائقه ایرانی با مهارت لحاظ گردیده الگوهایی که نشانگر مفهوم "در" و "شمس" هستند به دفعات به چشم می‌خورند.درختان و گل‌های کاخ مروارید منتخبی از گونه‌های زیبایی ایرانی و خارجی استتمامی فضای سبز در واقع برداشتی نمادین از پارک‌های اروپایی است که در طراحی آن الگوی فضای باغ‌های ایرانی نیز لحاظ و تلفیق شده است و درختان و گلهای باغ منتخبی از گونه‌های زیبا ی ایرانی و اروپایی است و با طراحی و بافت و پلان مجموعه هارمونی و هماهنگی بی نظیری دارد.

شکی نیست پس از مرمت و نوسازی ساختمان کاخ و دکوراسیون داخلی آن، از این مکان بتوان به عنوان یکی از گرانبهاترین گنجینه‌های هنر ومعماری معاصر دنیا درکشورمان بهره گرفت و علاوه بر عموم مردم، بطور اخص از کارشناسان وعلاقه مندان معماری، طراحان داخلی، دکوراتورها و بویژه متخصصان سازه، استقبال شایسته‌تری به عمل آورد.منابع :http://fa.wikipedia.org/wikihttp://www.

afarinesh-daily.comhttp://www.mehrnews.comhttp://kamalemehr.

ir/http://www.alborznews.net/.