اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بیابان و روستای سایه خوش
استان:
هرمزگان
شهرستان:
بندر لنگه

معرفی نامه

این منطقه بیابانی در غرب روستایی به همین نام قرار گرفته است. روستای سایه خوش از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در 40 کیلومتری جنوب خمیر و 55 کیلومتری بندرلنگه قرار دارد. دسترسی به این منطقه از طریق جاده ارتباطی بندر لنگه به بندر عباس میسر است. منطقه سایه خوش از سواحل بسیار زیبایی به دلیل مجاورت با خلیج فارس بر خوردار است.

ساحل مهتابی یکی از زیباترین این سواحل است.پیش از انقلاب ایران در این ساحل اسکله بوده است و افرادی در این ساحل زندگی میکردند. کلوت‌های خوش تراش آن که بر اثر فرسایش باد و آب شکل گرفته‌اند، شمایل عجیبی به آن داده‌اند که در کمتر جای جهان می‌توان یافت. نخلستان‌های بسیار زیبایی از ان دوره بجا مانده است که به شرح زیر میباشند.

در گذشته مردم این منطقه فصل گرما را در این نخلستان‌ها سپری میکردند و به دامداری و کشاورزی نیز مشغول بودند.بر طبق آمارسرشماری سال۱۳۹۰دارای ۱۳۱۶ نفر جمعیت دارد که از اهل سنت و از شاخه شافعی یعنی از پیروان امام محمد ادریس شافعی هستند. زبان ایشان فارسی است و به گویش محلی تکلم می‌کنند. این روستا دارای آثار تاریخی زیادی است که قدمتی بسیار تاریخی دارد از جمله: بندحسن .

کاروانسرایی که محل استراحتگاه کاروانان بوده وهنوز هم هست که متأسفانه محل استراحتگاه دامها شده است. این روستا دارای مسجد، دبستان، ۲۵ آب‌انبار، مدرسه راهنمایی، مخابرات، دفتر پست، بانک، ...

مشاهده کامل متن دسترسی به اینترنت دهیاری و خانه بهداشت است و حدود ۳۰۰۰ اصله نخل دیم و ۳۵۰ من زمین زیر کشت دیمکاری دارد و در زمینهای آن جو و گندم می‌کارند. پیشهٔ بیشتر مردم این روستا ماهی گیری، دامداری.پرورش میگو..

کشاورزی و بازرگانی است. از مناظر طبیعی روستا می‌توان به چشمه آبگرم سایه خوش اشاره کرد. این چشمه در مسیر جاده بندر خمیر به بندرلنگه قرار دارد. فاصله چشمه تا روستای سایه خوش در حدود ۴ کیلومتری است.

مظهر چشمه در شکاف سنگهای آهکی مارنی و دردامن کوه جای دارد. طرز تشکیل چشمه سایه خوش بر اساس فرضیه تکنو نیک صفحه‌ای استوار است و آب آن در ردیف ابهای سولفات، کلسیم همراه با منزیم زیاد و کلور و سدیم گرم است.منبع :fa.wikipedia.

orgwww.lengehnews.com.