اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تفرجگاه بولاغلار
استان:
اردبیل
شهرستان:
نیر

معرفی نامه

تفرجگاه بولاغلار در ۳۰ کیلومتری اردبیل و ۵۰۰ متری شمال غرب شهرستان نیر قرار دارد.این شهرستان از شمال به شهرستان اردبیل، از شرق به بخش هیر و شهرستان کوثر، از جنوب به شهرستان کوثر و از جنوب و غرب به استان آذربایجان شرقی محدود شده است.این تفرجگاه از مناطق نمونه گردشگری شهرستان نیر میباشد. همجواری با رودخانه آغلان و ایجاد برخی از زیر ساخت‌ها و امکانات گردشگری و عبور جاده بین شهری اردبیل - تبریز و نزدیکی به شهر توریستی سرعین ,نیر بر اهمیت این مکان به عنوان یک فضای تفرجگاهی می‌افزاید.

وجه تسمیه آن مجموعه از چشمه سارهای جوشان،در یک محدوده وسیع استبولاغلار مجموعه‌ای از چشمه‌های متعدد بادبی بالا در یک محدوده نه چندان وسیع قرار دارد. آب تمام چشمه‌ها در مسیر کوتاهی به همدیگر متصل و از طریق نیر چای‌(‌رودخانه آغلاغان) که از شهر نیر می‌گذرد، به بالخلوچای تخلیه می‌شود.مساحت این منطقه ۲۸۵ کیلومتر مربع است که حدود یک پنجم مساحت نیر را شامل میشود.آب این چشمه‌ها برای پرورش ماهیان سرد آبی مخصوصا قزل آلا ی رنگین کمانی مناسب استدسترسی به چشمه‌ها و محدوده بولاغلار از داخل شهر نیر صورت می‌گیردجاده چهار بانوب شهید دادمان که از گردنه حیران شروع می‌شود و تا نیر ادامه دارد، یک قابلیت بسیار مهم است و به عنوان محور اصلی دسترسی به محدوده است‌، مهم‌ترین قابلیت این محدوده از لحاظ زیر بنایی را می‌توان .

..مشاهده کامل متن شبکه ارتباطی و دسترسی به این محدوده دانست. طبیعت زیبا و دور از هیاهوی شهری از قابلیت‌های دیگر منطقه است که فضای آرامی را برای گردشگران به وجود می‌آورد.

فضاهایی مثل سرعین، آلوارس، فندقلو و گردنه حیران فرصت متصل شدن محدوده بولاغلار را به زنجیره گردشگری منطقه فراهم می‌کند تا مسافران و گردشگران بتوانند از قابلیت و پتانسیل‌های این محدوده نیز به نحو مطلوبی استفاده کنند که این موضوع خود قابلیت مهمی استآثار تاریخی شهر نیر و اردبیل هم باعث آشنایی گردشگران با آثار و جاذبه‌های تاریخی این منطقه شده استهمچنین مسافران زیادی برای حضور در آیین بومی، سنتی پخت و تهیه آش‌های سنتی (جشنواره آش‌های سنتی )به این منطقه سفر می‌کنند.در این جشنواره آشپزان و بانوان مبتکر نیری آش‌های سنتی را به بازدید کنندگان ارائه می‌دهندداوران آش‌های پخته شده را ارزیابی می‌کنند و در پایان از بین آش‌های پخته شده بهترین آش از نظر کیفیت، طعم و تایید عموم انتخاب شده و آشپز مورد تجلیل قرار می‌گیرد.در این جشنواره آش‌های سنتی مثل آش دوغ، آش انار، آش کشک، آش ماست و..

. پخته می‌شوداین جشنواره شامل مسابقات مختلف فرهنگی، ورزشی، انجام بازی‌های بومی، محلی، برنامه‌های آوازخوانی دو ترانه‌خوانی هم می‌باشدآیین سنتی چشمه باشی در تفرجگاه بولاغلار نیر برگزار میشود.در این آیین مردم با خواندن اشعار نوروزی و پریدن از روی آب و آرزوی سلامتی به اعضای خانواده و همدیگر کوزه‌های کهنه خود را با آب گوارای بولاغلار شسته و به امید روزهای نو و پرخیر و برکت آن را پر میکنند.تکم خوانی ، تخم مرغ بازی ، پریدن از روی آب و آتش ، پر کردن کوزه‌های زیبا و رنگارنگ توسط دختران ملبس به لباس‌های سنتی و آذری ، سبزه آرایی ، شعر خوانی ، تبریک گویی و آرزو‌های خوب برای یکدیگر ،اجرای موسیقی سنتی و اهدای جوایز به نفرات برتر این هنرها از جمله برنامه هایی است که سالانه برگزار میشود.

منطقه بولاغلار یکی از پتانسیل‌های طبیعی و اکو لوژیکی شهر نیر است و بیشتر عملکرد اکوتوریستی دارد و می‌تواند مسافران را برای استراحت و تفریح به سمت خود بکشاند.منبع:http://fa.wikipedia.orghttp://www.

yjc.irhttp://www.nirimiz.ir/news/4217http://www.

isna.irhttp://www.farsnews.com/newstext.

php?nn=13920522001357http://tmg91.mihanblog.com/post/170.