اطلاعات بیشتر


نام مکان:
نمایشگاه پرندگان چهار باغ
استان:
البرز
شهرستان:
ساوجبلاغ

معرفی نامه

باغ پرندگان چهارباغ در اتوبان کرج هشتگرد، خروجی کردان، شهر چهارباغ نبش گلستان پنجم قرار دارد.باغ پرندگان چهار باغ بزرگترین نمایشگاه پرندگان زینتی باغ پرندگان چهارباغ در استان البرز و کمیاب در خاورمیانه است که پنج هزار پرنده نادر را از 65 کشور جهان در خود جای داده است.نمایشگاه پرندگان چهارباغ در سال 1388 در زمینی به مساحت 10000 مترمربع ساخته شده است که دارای سالن‌های سرپوشیده در 3 طبقه و برکه ای با جزایر متعدد به عنوان یک مرکز علمی، آموزشی و تفریحی به منظور نگه داری از گونه‌های نادر و رو به انقراض طراحی شده است.کتابخانه مجهز پرنده شناسی و بزرگترین کلکسیون کبوتران و ماکیان زینتی جهان از جمله بخشهای این پارک است.

در کتابخانه تخصصی پرنده شناسی حدود هفت هزار جلد کتاب در خصوص پرنده شناسی نگهداری می‌شود که این تعداد بسیار قابل توجه است,همچنین بسیاری از این کتابها منابع بسیار خوبی برای مطالعه در خصوص پرنده شناسی محسوب می‌شوند و علاقمندان می‌توانند با مطالعه آنها اطلاعات خود را از نظر کمی و کیفی ارتقا دهند. کتابهای این مرکز در خصوص بخش عمده ای از پرندگان جهان است و کمتر پرنده ای است که اطلاعات مربوط به آن در کتابهای کتابخانه یادشده موجود نباشد. راه اندازی نمایشگاه پروانه هم در چهارباغ دو فاز دارد که در فاز اول، حدو 50 هزار گونه پروانه نگهداری می‌شود و تعداد پروانه‌ها در فاز دوم ..

.مشاهده کامل متن این نمایشگاه نیز تقریبا همین تعداد خواهد بود.این مجموعه یکی از بزرگترین مجموعه‌های پروانه است و راه اندازی آن می‌توان به نوعی به ایجاد یک بانک اطلاعاتی پروانه شناسی کمک کند و آثار مطلوبی در پی داشته باشد.بزرگترین کلکسیون کبوتران وماکیان زینتی در جهان در این نمایشگاه وجود داردومجموعه ای بی نظیر از پرندگان آبزی، کنارآبزی، شکاری ها، طوطی هارا در خود جای داده است که با این پتانسیل می‌تواند محل مناسبی برای بازدید در ایام عیدنوروز باشد.

این مرکز علاوه بر نگهداری انواع پرندگان، دارای قسمتی برای گونه‌های تاکسی درمی شده (حیوانات خشک شده) و حیواناتی از قبیل میمون، سیاه گوش (گربه وحشی)، سگ و ... نیز می‌باشد.

از دیگر گونه‌های کمیاب این باغ، خروس سلطانی است. این نوع خروس متعلق به دربار عثمانی بوده است. در کنار این گونه‌های کمیاب می‌توانید سراغ انواع گونه‌های نادر کبوتر مانند کبوتر رنت امریکایی و کبوتر بالنی اسپانیایی را در این باغ بگیرید. در این باغ یک گونه از پرندگان سخنگو نیز وجود دارد که به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی صحبت می‌کند.

این مرکز دارای 5 لوح تقدیر و نشان لیاقت از سازمان‌ها و نهادهای مختلف می‌باشد.منبع:http://www.noonoab.comhttp://namasite.

comhttp://payam.tv3.irhttp://www2.darmankaraj.

sso.ir/web/darmankaraj/aboutprovince/8/4http://titre1.ir/fa/news/9626http://joa.irhttp://hadianalborz.

irhttp://www.bazisite.irhttp://www.alborz-ma.

irhttp://www.mehrnews.com/detail/News/1565941http://www.payam-savoj.

blogsky.com/1393/01/29/post-129/http://kamalemehr.ir.