اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل کوریجان
استان:
همدان
شهرستان:
کبودرآهنگ

معرفی نامه

پل کوریجان با 5 دهنه و 4 دهلیز کوچک و بزرگ مزین به قوسهای جناغی در نزدیکی روستای کوریجان از توابع کبودر آهنگ و در فاصله 16 کیلومتری جاده همدان به تهران قرار دارد. این پل تماما آجری بوده و نوع قوسها جناقی بوده و از بافت آجری ساده ای برخوردار است. در ساخت پل از معماری و مهارت خوبی استفاده شده است.این پل برروی رودخانه قره چای ساخته شده است و اهمیت عبور و مرور در دوران صفویه باعث شده است که در این منطقه پل احداث کنند و این پل از چنان استحکامی برخوردار است که پس از گذشت صدها سال هنوز استحکام خود را از دست نداده است.

در این پل پایه‌ها به شکل سنگ چین نک تیز ساخته شده است که برخلاف جریان آب پیش آمدگی‌های مثلثی شکل را شکسته و آب را به دو طرف هدایت می‌کند و از رسوبات ماسه ای آن جلوگیری می‌کند. این پل هنوز مورد استفاده اهالی محل می‌باشد چندی پیش مرمتهایی بر روی این پل انجام شده است. این پل در بهار زیبایی خاصی دارد و در هر فصل از سال مناظر اطراف آن دیدنی است.قسمتهایی از این پل تقریباً تخریب شده بود که چندی پیش به همت میراث فرهنگی استان همدان مرمت شده است .

پل کوریجان در 22کیلومتری شمال همدان وسمت چپ جاده همدان – تهران برروی یکی از انشعابات رودخانه قره چای احداث گردیده است .این پل فاقد تزئینات خاص میباشد ودر دوره قاجار مرمت گردیده است .منابع :http://kaboodrahang.persianblog.

ir/http://kourijan.persianblog.ir/http://hamedan.irib.

ir/web/all/23-video/17600-korijan-bridge.