اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بنای تاریخی امامزاده اظهر بن علی
استان:
همدان
شهرستان:
رزن

معرفی نامه

برج و آرامگاه‌، امامزاده اظهر بن علی، واقع در روستای درگزین در فاصلة 5 کیلومتری شرق شهر رزن و به فاصلة 85 کیلومتری شمال شرق همدان قرار دارد . این بنا از آثار قرن هشتم هجری و متعلق به دروه ایلخانان است که بعدها در سال 1056 هجری به فرمان شاه عباس صفوی تعمیرو مرمت شده است . بنای امام‌زاده اظهر از آجر ساخته شده‌، و بر بنیانی از سنگ استوار است‌. شالوده سنگی را تا سطح زمین برآورده‌، و پایه ۱۹ ضلعی برج را که اندازه هر ضلع آن ۲۰/۲ متر است‌، بر آن نهاده‌اند.

این پایه ۴۰/۱ متر ارتفاع دارد.صحن داخلی برج به شکل دایره ای با قطر 12/7 متر می‌باشد که در همین دوره در مرکزآن ضریح چوبی قرار داده شده و سوره مبارکه فتح که به صورت برجسته و بخ خط ثلث بر حاشیه بالاو پایین آن نوشته شده استصحن داخلی برج به شکل دایره ای، شکل خارجی آن ستاره‌ای ۱۸ دندانه و ارتفاع آن از سطح پایه ۲۰/۹ متر است .در درون آرامگاه ضریح چوبی قرار داده شده و سوره مبارکه فتح که به صورت برجسته و بخ خط ثلث بر حاشیه بالاو پایین آن نوشته شده است. ضلع نوزدهم پایه‌، ورودی برج را تشکیل داده است‌.

نوک دندانه‌ها روی محل تقاطع اضلاع پایه بنا قرار گرفته است و در بالا به کمک طاق نماهایی به یکدیگر پیوسته‌اند، بندهای عمودی آجرچینی خارجی بنا پهن‌تر از معمول است‌، این فواصل به کمک توپی‌هایی تزیین شده‌است.آجرچینی پوشش بنا از پایان گردن گنبد ...

مشاهده کامل متن تا رأس مخروط دارای طرح جناغی است ارتفاع کلی بنا حدود 20متر است که 8متر ارتفاع برج و 12 متر ارتفاع گنبد مخروطی ان است. در کنز الانساب نوشته شده است که اظهر بن امام زین العابدین (ع) در گزین شهید شده است و به این ترتیب یکی از مهمترین جاذبه‌های استان همدان و شهرستان رزن همین اثر محسوب میشود.بر بالای برج این بنا یک قبه طلایی قرار داشت که در سالهای حدود ۱۳۵۰ بوسیله عده ای سارق آثار باستانی دزدیده شد. یکی از سارقین در هنگام سرقت از ارتفاع سقوط کرده و زخمی شده بود و برخی آن را از معجزات امامزاده تلقی می‌کردند.

منبع :http://www.wikifeqh.ir/http://darjazinculture.blogfa.

com/post-4.aspx.