اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پارک کمربسته
استان:
همدان
شهرستان:
تویسرکان

معرفی نامه

پارک طبیعی و توریستی کمربسته با مساحت حدود15000متر مربع شامل جاذبه‌های دیدنی همچون چنار‌های تاریخی (شش اصله درخت چنار کمربسته ) پیرامون دایره‌ای به شعاع حدود سه متر کنار هم روئیده و طول محیط تنه هر یک از پنج اصله ۷ متر و دیگری که کوچکتر به نظر می‌رسد ۵ متر می‌باشد.که با ساقه‌ای صاف و مستقیم در حدود ۳۰ متر سر به فلک کشیده اند.برخی از صاحبنظران بر این باورند که درختان چنار موجود در واقع شاخه‌هایی می‌باشند که در اطراف بن یک چنار کهنسال که چندین قرن پیش قطع شده روئیده اند. اگر این نظریه درست باشد چنار اصلی بسیار کهنسال بوده و شاید قدمتی معادل سرو ابرقو که بیش از ۳۵۰۰ سال قدمت دارد و کهنسالترین درخت جهان است داشته باشدو همچنین بر اساس کتاب مرآت البلدان نوشته اعتماد‌السلطنه، در این منطقه مقبره ابوالمعجن ثقفی نیز واقع شده است.

وی از اهالی طائف عربستان بود که در ابتدا در جبهه کفار علیه سپاهیان اسلام جنگید ولی در سال نهم هجری قمری خود و قبیله‌اش به اسلام گرویدند.و مجموعه‌ی شهر بازی ومجتمع خدماتی همچون نگینی در پهنه‌ی ایران اسلامی می‌درخشد وآماده‌ی پذیرایی از بازدیدکنندگان گرامی است.عملیت اجرایی طرح توسعه وتملک این پارک طبیعی منحصر به فرد در سال 1360 آغاز شده است.این پارک در سه کیلو متری شهر تویسرکان و در مجاورت جنوب غربی شهر سرکان در کنار بستر رودخانه و در یک دره‌ی بسیار خرم و با صفا .

..مشاهده کامل متن قرار دارد . این محل از جهت لطافت هوا و مناظر زیبای طبیعی و انبوه اشجار سر به فلک کشیده از اماکن بسیار بی بدیل و کم نظیر این شهرستان است.

منبع :http://towiserkan.rozblog.com/taghttp://toyserkanvcp.parspa.

com/.