اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه حیقوق نبی ( ع )
استان:
همدان
شهرستان:
تویسرکان

معرفی نامه

حیقوق نبی از انبیا دوازده گانه بنی اسرائیل و از نسل حضرت موسی (ع) است. وی نامش در کتاب تورات عهد عتیق ذکر شده و دارای شان و مقام مذهبی خاص نزد پیروان دین یهود می‌باشد و برای مسلمانان نیز بسیار قابل احترام است .پیروان این آیین نیز از اقصی نقاط دنیا به زائر این مقام دینی در طول سال هستند.حیقوق درزبان عبری به معنای در آغوش گرفته شده می‌باشد.

پدرش یشوعالیت و مادرش شونامیت بوده است. ایشان در ۶۰۷ سال قبل از میلاد همزمان با سلطنت یهویاحیم و بعد از شعیا نبی به پیامبری مبعوث گردیده است. گفته شده که او در عصر خویش بعثت پیامبر گرامی اسلام را بشارت داده است .کتاب حضرت حیقوق به نام سفر سی و پنجم از اسفار عتیق در اوج فصاحت و بلاغت در ادبیات عبرانی به نگارش در آمده است.

حیقوق در حدود ۶۵۰ الی ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح (ع) در اواخر سلطنت یوشیاهو و در عصر دانیال نبی (ع) و الیاس نبی (ع) می‌زیسته و دانیال نبی را ملاقات نموده است.آرامگاه حیقوق نبی در تویسرکان طی قرون متمادی چندین بار بازسازی شده است. این آرامگاه یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران محسوب می‌شود.آرامگاه حضرت حیقوق (ع) در خیابان چهارباغ شهید اشرفی اصفهانی انتهای خیابان حیقوق نبی قرار دارد.

دانشگاه آزاد اسلامی تویسرکان در مجاورت آرامگاه حیقوق نبی (ع) تاسیس شده است.ساختمان فعلی آرامگاه حیقوق از بناهای تاریخی ایران ومربوط به دوره ...

مشاهده کامل متن سلجوقیان در قرن ششم هجری است. این بنا برجی شکل و هشت ضلعی است و گنبد هرمی شکل آن ۱۶ ترک دارد. این اثر به شماره ۹۶۹ مورخ ۵۳/۲/۸ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.در مجاورت آرامگاه امکانات محدودی از جمله سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، زائرسرا.

.. جهت اسکان زائرین در نظر گرفته شده است.لازم بذکر است که آرامگاه در سال ۱۳۴۲ نیز مورد دستبرد قرار گرفته لیکن در آنموقع قبر تخریب نشد.

منابع :www.mashreghnews.ir/http://www.farsnews.

comhttp://habakkuk.persianblog.ir/salehhashemi.persianblog.

ir.