اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سراب ملوسان
استان:
همدان
شهرستان:
نهاوند

معرفی نامه

سراب ملوسان در ۱۷ کیلومتری شمال شهرستان نهاوند ونزدیک روستایی به همین نام واقع شده است. روستای ملوسان به علت داشتن کوههای پهناور و مرتفع و دشتهای وسیع که دارای پوشش گیاهی مختلف ومناسب هستند .محل زندگی گونه‌های مختلف جانوری وگیاهی میباشد.قوچ ومیش یکی از مهمترین جانوران ساکن این روستا هستند.

همین امر باعث شده تا مسئولین دست به کارشوند و یک پاسگاه محیط بانی که وظیفه‌ی آن محافظت منطقه‌ی ممنوعه میباشد احداث کنند.این پاسگاه درسال 1373 تاسیس شده است.قوچ ومیشهای کوه جلوه‌ی زیبایی به طبیعت روستا داده اند.منطقه ملوسان دارای چشمه‌های جوشان میباشد، که از دل کوه بیرون آمده و آب مورد نیاز کشاورزان را فراهم میسازد.

این سراب هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند.همچنین غارهای دوقلوی و دشت پهناور آن که به کوههای سراب ختم میشود از جاذبه‌های طبیعی و بکر منطقه هستنند.البته ازلاله‌های واژگون نباید گذشت چراکه در اوایل اردیبهشت چهره‌ی بسیار زیبایی به کوه میبخشند.زمینهای اطراف این سراب، سرسبز و خرم و بیشتر روستاهای اطراف آن کوهستانی است و بهمین علت از قدیم، بهترین منطقه پرورش بز کوهی و انواع شکارهای مختلف بوده‌است.

سراب ملوسان درتابستان محل شنای نه تنها اهالی روستا بلکه روستاهای همجوار نیز میباشد. از خوش طعمترین میوه‌های کوهی روستای ملوسان میتوان زالزالک را نام برد که با طعم ملس خودش طرفداران ...

مشاهده کامل متن زیادی برای خود جمع کرده است.مسیر دسترسی:مسیر اول از سمت جاده نهاوند به کنگاور بعد از طی حدود 20 کیلومتر وارد جاده سمت راست شده و بعد از طی 12 کیلومتر به روستای ملوسان رسیده که روستا رو باید رد کنید سپس در کنار یک چاه آب وارد یک جاده خاکی در سمت راست شده و بعد از طی حدود 2 کیلومتر باید ماشین رو پارک کرده و از زیبایی‌های سراب لذت ببرید .مسیر دوم از سمت جاده جوکار به تویسرکان می‌باشد که بعد از طی 15 کیلومتر از جوکار وارد روستای خیر آباد در سمت چپ شده و سپس مسیر را تا روستاهای سید شهاب ، حمیل آباد ، بابا کمال ادامه داده تا به سراب ملوسان برسید . (مسیر دوم برای همشهریهای همدانی نزدیکتر می‌باشد .

)در ضمن کوهنوردان عزیز می‌توانند به قله ملوسان در کنار سراب به ارتفاع 2850 صعود کنند که سوزنی‌های فراوانی جهت کار فنی را داراست.منبع :http://mountainking.blogfa.com/post-189.

aspxhttp://vivapersia.persianblog.ir/post/88/.