اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاروانسرای تاج آباد
استان:
همدان
شهرستان:
بهار

معرفی نامه

کاروانسرای تاج آباد در بخش مرکزی و در روستای تاج آباد (رسول آباد سفلی)، در کنار جاده همدان – کرمانشاه و بر سر راه زائران اباعبدا... الحسین(ع) قرار گرفته و از کاروانسراهای مهم استان و مربوط به عهد قاجار می‌باشد.

این کاروانسرا با طرح پلان مدور و اتاق‌های متعدد جهت استراحت مسافران و خرید و فروش اجناس بوده، از دیگر امکانات آن چاه آب جهت شرب، شستشو و همچنین سیراب نمودن چارپایان می‌باشد. این کاروانسرا توسط خیرین آن دوره به نام‌های بانو جهان قاجار و میرزا علی نقی ساخته شده وچندی پیش توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهسازی گردیده است. کاروانسرای تاج آباد در تاریخ 21/2/76 و به شماره 1872 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کوهنوردانی که قصد فتح قله آلموقولاخ از مسیر این روستا را دارند از این بنای زیبا نیز دیدن می‌نمایند.

این کاروانسرا در حال تبدیل شدن به یک مکان گردشگری در استان می‌باشد.روستای تاج آباد سفلی در غرب استان همدان و شهرستان بهار و در شرق گردنهٔ اسد آباد و در نزدیکی جادهٔ همدان به کرمانشاه قرار گرفته است. زبان مردم روستا کردی است و از جاذبه‌های دیدنی آن کاروانسرای شاه عباسی تاج آباد قابل ذکر است. اهالی روستا علاوه بر دامداری و کشاورزی در روستا که وابسته به نزولات آسمانی است برای کار به نقاط دیگری کشور و مخصوصا تهران نیز می‌روند.

منبع :http://khabarfarsi.com/http://hamedan.irib.ir/http://www.

hminvest.ir/.