اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل تاریخی خانم کرپی ( پل مهاجران )
استان:
همدان
شهرستان:
بهار

معرفی نامه

پل مهاجران معروف به پل خانم کرپی سی ،در 35کیلومتری شمال غرب همدان و2کیلومتری جاده آسفالته همدان ـ تهران ودر کنار روستای مهاجران واقع شده است .این پل یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین پل‌های شهرستان بهار و استان همدان بوده که قدمت آن اواخر عهد صفویان و اوایل عهد قاجار می‌باشد.پل در بخش لالجین و ورودی روستای مهاجران و بر روی رودخانه فصلی قره چای بنا گردیده است و همچنین ارتباط بین روستاهای کوشک آباد، مهاجران، راه هموار، رایکان سفلی و رایکان علیا را ممکن می‌سازد.پل مهاجران دارای هفت دهانه آب رو و پایه هائی که با سنگ‌های رودخانه ای و قلوه سنگ ساخته شده است.

پوشش طاق‌ها توسط آجرها ۲۰ در ۲۰ در ۵ سانتی متری اجرا گردیده است.دهانه‌های آن با قوسهای جناغی تزئین گردیده است ودر قسمت بالای دهنه اصلی (تاج پل )سنگ یادبودی با 5سطر به چشم می‌خورد که مضمون آن به شرح ذیل می‌باشدبسم ا...

پل مهاجران بیاد مرحومه بانو آهو ایزدی صبیه مرحوم حاج علی محمد بنت حاج هاشم توسلی وبانو حاجیه آسیه ایزدی در سال 1331 ش. ساخته شد .از مشخصات بارز آن طول زیاد آن ( در حدود ۵۵ متر) و تنوع در مصالح به کار رفته در آن است. منبع :http://tnews.

ir/http://www.dana.ir/http://www.hamedanfair.

ir/.