اطلاعات بیشتر


نام مکان:
یخدان میرفتاح
استان:
همدان
شهرستان:
ملایر

معرفی نامه

یخدان یا یخچال میرفتاح از آثار دیدنی استان همدان است که در دو کیلومتری جاده ملایر- بروجرد واقع شده است.این بنای تاریخی با ظاهری گنبدی شکل و از جنس آجر از جمله آثار دیدنی دوره قاجاریه شهرستان ملایر به شمار می‌آید.این یخچال در دوران قاجاریه توسط فردی به نام میرفتاح ساخته شده است و ارتفاع آن از کف تا گنبد 12 متر و از سطح تا منبع ذخیره یخ 4 متر است.ضخامت دیوارهاى گنبد در قسمت تحتانى 92 سانتى‌متر و در بالا به سه ردیف آجر 20 سانتى‌مترى مى‌رسد.

تنها عامل تزئین بنا دو ردیف آجرکارى است که به طور کمربندى و به ضخامت 220 سانتى‌‌متر داخل بنا را پوشانده است.سوراخی به قطر 3 متر بالای طاق نیم‌کره یخدان (دهانه) وجود دارد، قطر یخدان در سطح زمین 12 متر می‌باشد. یخدان دارای دو درب می‌باشد که یکی به شکل دهلیز و مخصوص تخلیه یخ می‌باشد که هنوز آثار و بقایای آجری با شیب ملایم آن نمایان است. علاوه بر این درب، درب اصلی است که با یک پلکان به محل برداشت یخ و نهایتا قسمت انتهایی یخدان منتهی می‌شود.

مصالح اصلى بنا عبارتند از سنگ نتراشیده لبه‌دار طبیعى از کف تا سطح و از سطح به بالا و آجرهایى به ابعاد 5×20×20 سانتى‌متر.در قسمت بیرونى و داخلى یخدان دو ردیف خشت به کار رفته است که حالت عایق داشته و مانع از نفوذ گرما، در فصل تابستان و ذوب شدن یخ‌ها مى‌شده است.یخچال میرفتاح در سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی ..

.مشاهده کامل متن و گردشگری با شماره 3242 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.منبع:http://www.tasnimnews.

com/Home/Single/318994http://www.negahmedia.ir/media/show_pic/20274http://malayer.aminus3.

com/image/2012-04-15.htmlhttp://dortina.com/News.