اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دره گزندر و سرابی
استان:
همدان
شهرستان:
تویسرکان

معرفی نامه

دره گزندر و سرابی با حدود 500 هکتار مساحت در شرق شهر تویسرکان و در حاشیه جاده ارتباطی تویسرکان به جوکار قرار گرفته است.این دره به دلیل فراوانی آب و وجود خاک مناسب و نسبتاً عمیق، استعداد زیادی در زراعت و باغداری دارد و به همین جهت تراس‌های دو سوی رودخانه عمدتاً به باغات گردو اختصاص دارد. درختان دیگری همچون سیب، زردآلو، گیلاس و آلبالو نیز در این میان دیده می‌شوند.در ارتفاعات مشرف به دره، بقایای سنگرهای سپاهیان نادر شاه به شکل سنگ چینی دیده می‌شود که اهالی منطقه به آن «طر نادری» می‌گویند.

این سنگرها در جنگ با عثمانی‌ها مورد استفاده توپخانه پیاده نظام سپاه نادری بوده است.از کوه کلاه قاضی رود سرابی سرچشمه می‌گیرد و در ایمن دره جاری می‌شود که پس از پیمودن مسیری پرپیچ و خم وارد دره گزندر می‌شود. در این مسیر چشمه هایی نیز به آن متصل می‌گردد. آب این رود در ادامه از مجاورت کوه قلندر سیاه، روستای شاه زید و قلعه قاضی می‌گذرد و به قلقل رود می‌ریزد.

دره گزندر و سرابی دارای مناظری زیبا و چشم نواز و آب و هوایی دلپذیر است و از گذشته‌های دور از تفریحگاه‌های اهالی منطقه است.منبع:http://vazeh.com/n-6900981http://fa.wikipedia.

org/.