اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل فرسفج
استان:
همدان
شهرستان:
تویسرکان

معرفی نامه

فرسفج نام پلی است که در روستای فرسفج از توابع شهرستان تویسرکان در منتهی‌الیه جنوب غربی روستا و در نزدیکی کاروانسرای شاه عباسی قرار دارد.این پل از نظر قدمت متعلق به دوره صفویه است و محور ارتباطی چندین روستا میباشد.این پل در گذشته اهمیت فراوان داشته زیرا علاوه بر آنکه نقش مهمی در رفت و آمد و ایجاد ارتباط بین ساکنین دهها قریه دو طرف داشته ,چون جاده کاروان رو بزرگی که زمان صفویه احداث گردیده و وصف آن گذشت از روی آن عبور می‌کرده به همین جهت شبکه ارتباط مهمی را تشکیل می‌داده و قرنها محل تردد هزاران کاروان ومسافرینی بوده که از شرق به غرب مملکت رفت و آمد میکردند.این پل حدود ۶۰ متر طول و ۸ متر عرض و سه دهانه آب‌رو با قوس جناقی دارد، که چشمه میانی بزرگ‌تر از دو چشمه دیگر است و در حدّفاصل آن‌ها دو طاق‌نمای کوچک به چشم می‌خورد.

با توجه به کاروانسروانی که در نزدیکی آن قرار دارد به نظر می‌رسد این محل هم منزلگاه و هم مسیر کاروان رود بوده است. دو دهانه کوچک روی پایه‌های پل ساخته اند که این امرعلاوه بر کاهش فشار روی پایه‌ها و صرفه جویی در مصالح ، سبب عبور آبهای طغیانی و کاهش اثرات تخریبی سیلاب‌ها بر بدنه پل می‌شود.مصالح مورد استفاده در پایه‌ها ، سنگ و ملات ساروج و در طاق‌ها و بدنه ، آجر است. از آنجا که دهانه میانی بزرگتر از دو دهانه دیگر است ، سطح گذر پل از میانه به سمت طرفین دارای شیب است.

شالوده ...مشاهده کامل متن و پایه‌های پل ، از استحکام مناسبی برخوردار است.

این پایه‌ها در جهت مخالف جریان آب دارای آب برهای مثلث شکلی است که جریان شدید آب را به خوبی پذیرا شده ، به میان دهانه‌ها هدایت می‌کند. این پل در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. منابع:http://www.negahmedia.

ir/media/show_pic/22959http://www.yjc.ir/fa/news/4861183http://hamedan.irib.

ir/norouz/gardeshgari/26160-polhttp://tnews.ir/news/418C26060184.html.