اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار کرکبود
استان:
البرز
شهرستان:
طالقان

معرفی نامه

کر کبود یکی ازچندین روستای منطقه طالقان بوده که در فاصله ۱۳۵ کیلومتری غرب استان تهران قرار دارد، کرکبود روستایی است در شمال شرقی مرکز طالقان وبه فاصله ۵ کیلومتری از آن که وجه تسمیه آن تیرگی و کبودی صخره‌های اطراف این روستا است که به کرکبود معروف است.آبشار کرکبود با ارتفاع ۱۵ متر از کوه‌های شمالی طالقان سرچشمه گرفته ودارای خروجی آب فراوانی است که پس از گذر از دره ای عمیق به رودخانه شاهرود می‌پیوندد.در کنار آبشار و در زیر صخره‌های کوه حفره هایی به صورت دکه‌های مجزا در آورده بودند . در این جایگاهها خوشنویسان،نویسندگان و قرآن نویسان، قرآن و منابع دیگر اسلامی و ادبی را می‌نوشتند .

در ضلع شرقی و غربی دره صخره ای وجود دارد که ارتفاع متوسط آن بین 30 تا 50 متر می‌باشد . راه ورودی به محل آبشار از سینه کش ارتفاعات غربی دره است . در دوبخش جنوبی و شمالی دره، دیواره کوهها به یکدیگر نزدیک و فضای زیبایی را به وجود آورده است . در ضلع شمالی دره، آبشاری به ارتفاع حدود 5 متر وجود دارد که در صورت افزایش میزان آب بر ارتفاع آن افزوده می‌شود .

آب آبشار پس از ریزش بر صخره سنگی، در کف دره جاری شده و پیچش و جریان آن جلوه بسیار زیبایی را پدیدار می‌کند .در این فضای بسته صدای آب اجازه شنیدن هیچ صدایی را به انسان نمی‌دهد . آبشار کر روستای کرکبود می‌تواند به عنوان یکی از نقاط مهم گردشگری طالقان جمعیت ..

.مشاهده کامل متن زیادی را به خود جلب کرده و موجب رونق اقتصادی روستا شود. شاید بتوان این آبشار را با تنگه ساواشی فیروز کوه مقایسه کرد..

برای رسیدن به این آبشار باید به سمت طالقان رفته و از کنار دریاچه‌ی طالقان گذشته و با عبور از گردنه طالقان و دنبال کردن تابلو‌ها به روستای کرکبود رسید. بهترین فصل بازدید بهار و تابستان بوده که با توجه به گرمی هوا بازدید از آبشار را مفرح می‌کند، موقعیت آبشار به گونه ای است که ریزش آب از این ارتفاع همراه با ریزگردهایی است که در نزدیک آن بودن لذت بخش است.از روستا تا آبشار زمانی ۱۵ دقیقه ای لازم است، فقط در انتهای مسیر به دره ای برمی خورید که با توجه به شیب تند آن باید با احتیاط کامل از آن عبور کنید.منبع:http://www.

aseman-alborz.com/fa/2013-05-28-10-48-27/2013-05-28-10-50-18http://karkabod.blogfa.comhttp://karkabod.

blogfa.com/post-40.aspxhttp://fa.wikipedia.

orghttp://www.aseman-alborz.com/fa/2013-05-28-10-48-27/2013-05-28-10-50-18http://blog.babaktavakoli.

com/?p=893http://alidare.blogfa.com/post/6.